Nejpůjčovanějším domácím spisovatelem v českých knihovnách je autor historických románů Vlastimil Vondruška. Na prvním místě byl loni stejně jako v předchozích čtyřech letech. Nejpůjčovanější českou knihou ale loni byly Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, stejně jako v letech 2014 a 2013. Statistiku nejpůjčovanějších knih v českých veřejných knihovnách poskytl tajemník Svazu knihovníků a informačních pracovníků Vít Richter.
Mezi zahraničními knihami vede stejně jako loni Deník malého poseroutky, část série Jeffa Kinneyho s podtitulem Ošklivá pravda. Další tři tituly této série jsou v první desítce. Druhou nejpůjčovanější zahraniční knihou je Orwellova Farma zvířat.
Nejpůjčovanější zahraniční autorkou je Nora Robertsová, autorka detektivek a knížek pro ženské čtenářky, která tento žebříček vedla i v letech 2014 a 2013. Statistika uvádí za loňský rok 45.276 výpůjček jejích knih.
V případě Vondrušky, který je nejen hodně půjčovaným, ale i prodávaným autorem, knihovny za rok 2015 registrují 37 889 výpůjček. V první desítce pak figurují oblíbení autoři lehčích žánrů, detektivek či románů pro ženy. Top ten uzavírají na devátém místě Michal Viewegh a na desátém Jan Cimický. Do první třicítky se z českých spisovatelů dostali Jiří Žáček, Karel Čapek či Irena Obermannová.
Vondruškovy knihy figurují i v žebříčku nejpůjčovanějších českých knih, jsou na čtvrtém (Husitská epopej I.), sedmém (Ještě že nejsem kat), osmém (Smrt ve Vratislavi), devátém (Ďáblův sluha) a desátém (Ulička hanby) místě. V první stovce je ještě 27 jeho dalších titulů.
Ve veřejných knihovnách se ročně půjčí desítky milionů knih, předmětem analýzy byly přibližně tři miliony výpůjček a 57 244 půjčovaných děl.