Klasickou knihu před čtením z obrazovky upřednostňuje 80 procent Čechů. K nejoblíbenějším knižním žánrům patří beletrie a romány, detektivky, thrillery nebo fantasy. Ačkoliv má 73 procent lidí nějakou oblíbenou knihu, kterou si klidně přečtou vícekrát, upřednostňují nově vydané knihy s novými příběhy. Do knihkupectví chodí 69 procent Čechů i "jen tak", krátí si čas nebo získávají přehled o nových knižních titulech. Vyplývá to z průzkumu knihkupectví Luxor, který zpracovala agentura Rondo Data.
Knihkupectví Luxor je jednou z největších knihkupeckých sítí v ČR. Průzkum se uskutečnil mezi 2500 respondenty ve věku 14 až 65 let. Z jeho výsledků dále vyplývá, že většina českých čtenářů preferuje nově vydané knihy s novými příběhy (61 procent) před knižními klasikami, které jsou staré i desítky let. Co se týče místa, lidé nejčastěji čtou doma (75 procent), v hromadné dopravě, v práci a venku v parku či na zahradě. Deset procent dotazovaných knihy nečte.
Dvacet procent čtenářů čte nejčastěji beletrii a romány, téměř stejné množství lidí má v oblibě detektivky a thrillery. K nejméně čteným žánrům patří humorné knihy (pět procent), cestopisy a biografie.
V nákupu knih upřednostňují Češi kamenné prodejny. Knihy online nakupuje necelých 26 procent z nich. S blížícím se obdobím Vánoc plánuje svým blízkým koupit nějakou knihu 77 procent lidí.
V České republice působí přibližně 550 kamenných knihkupectví se všeobecnou nabídkou, z toho necelé dvě stovky v rámci největších řetězců. Knihy jsou součástí nabídky většiny hypermarketů a zároveň tvoří doplňkový sortiment několika dalších desítek prodejen. Co do počtu prodejen je největší knihkupeckou sítí Kanzelsberger, který uvádí 59 prodejen.