Inspirováno seriálem
Sherlock: Studie v růžové. Komiks, který se čte zprava doleva
20.12.2018 18:27
Vychází komiksová verze úspěšného televizního seriálu Sherlock, v němž scenárista Steven Moffat přišel se svou verzí Sherlocka Holmese. Publikace s příběhem Sherlock: Studie v růžové přináší spojení anglického seriálu a japonské mangy. Jejím autorem je kreslíř Jay., který zpracoval původní scénář Moffata a Marka Gatisse. Za nakladatelství Crew o tom informovala Sára Foitová.
Publikace je pro evropského čtenáře neobvyklá tím, že je na žádost tvůrců v uspořádání zprava doleva, stejně jako v Japonsku, aby byla zachována původní orientace kreseb. Manga je japonské slovo pro komiks. Na Západě se tak označuje obvykle specifický styl kresby, pro kterou je charakteristické prokreslené realistické pozadí a stylizované postavy. Asijské komiksy jsou na rozdíl od evropských často černobílé a ve srovnání s americkými nejsou tak akční.
"Spojení anglického seriálu a mangy je zvláštní, ale velmi funkční. Manga hodně zvýrazňuje rysy postav a díky určitému zjednodušování dokáže výrazněji vyprávět emoce a vytvářet atmosféru," uvedl Petr Litoš z nakladatelství Crew.
Scenárista Moffat se ve svém pojetí odvážil riskovat a v roce 2010 posunul klasického hrdinu z kulis viktoriánské poetiky do současnosti. Zbavil příběhy mlhy a patiny a nechal hrdinu využívat moderní techniku. Zachoval však geniálního detektiva, jeho věrného Dr. Watsona a tajemné, zdánlivě neřešitelné případy. K úspěchu seriálu přispělo obsazení hlavních rolí - Dr. Watsona si zahrál Martin Freeman a tehdy ještě téměř neznámý Benedict Cumberbatch exceloval v roli Homese.
"Popularitu a význam seriálu potvrzuje i to, že se tvůrci komiksu ani nesnažili vytvořit vlastní příběhy, tušili, že by nedokázali úspěšně imitovat styl série. Drželi se Moffatova scénáře a především - což asi nejvíc potěší fanynky Cumberbatche a Freemana - i vzhledu hlavních hrdinů," podotkl Litoš.
Do komiksu byly adaptovány tři příběhy, každý z jiné sezony. Po Studii v růžové, ve které Sherlock řeší případ sériových sebevražd, vyjdou příští rok příběhy Slepý bankéř a Velká hra.
Komiks je mezi českými čtenáři stále populárnější. Úspěch měl například Sál komiksů, který byl otevřen na letošním festivalu Svět knihy Praha. V červnu v Praze vznikla Česká akademie komiksu. Od fanouškovských počátků 90. let se komiks v Česku rozšířil natolik, že je součástí edičních plánů většiny nakladatelství. Jako čistě komiksové vzniklo už před více než 20 lety nakladatelství Crew.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.