Komiksová klasika
Tři chlapi v chalupě, s otrokyní Fifinkou. Čtyřlístek slaví 45 let
13.05.2014 10:33 Původní zpráva
Pětačtyřicátiny letos slaví Jennifer Anistonová, Dan Bárta, Renée Zellwegerová... a Čtyřlístek. Přesně 15. května. V takhle zralém věku je třeba se zamyslet i nad tím, jak to ti čtyři spolu mají.
Víte, co je to ANANAS? Absolutně Neškodný Automatický Nečistotu Absorbující Stroj aneb uklízecí robot profesora Myšpulína, jehož mozek takových vynálezů produkuje mraky. Nedávno to byl třeba FOTR aneb fotbalový trenér. Lamželezem úžasné čtyřky je zase Bobík. Díky své permanentní naštvanosti a apetitu je i nejlepším komikem. V tom mu konkuruje strašpytel Pinďa, který paradoxně miluje brakové příběhy jako Fantom paneláku, často Bobíka provokuje, takže využije rychlé běhy každou třetí epizodu. A protože Myšpulín je chytřejší a Bobík silnější, je to jasný outsider. Mámu, kamarádku, pragmatický ženský element i obětavou hospodyni pak představuje Fifinka. "Je docela emancipovaná a drží všechny pohromadě tím, že je chytrá a hodná," říká Lucie Němečková, která s Jaroslavem Němečkem postavičky vymyslela, ale její manžel dodává, že ovšem umí ostatní pěkně zrychtovat.
Co se děje potmě?
Jaký je vlastně vztah téhle čtyřky? "Je to dětský časopis a děti vztahy tří mužů a jedné ženy neřeší. Samozřejmě nám jako každý popkulturní produkt předává jisté genderové stereotypy: Bobík vše zachraňuje svou mužnou silou, Fifinka zase tím, že upeče buchty," říká teoretik komiksu Pavel Kořínek z Akademie věd ČR. "Spíš než se vysmívat tomu, že je to falocentristická pseudorodina s jednou otrokyní Fifinkou, která se o všechny stará, by bylo zajímavé podívat se na to, jakým způsobem je takový stereotyp konstruován, jestli se proměňuje, jestli tam vedle téhle domácké puťky existuje i alternativa silné ženy," dodává.
Zatímco Jaroslav Němeček říká, že jde jednoduše o partu kamarádů, čtyřlístkologové Vít Janota a Karel Kuna si na jednom srazu fanoušků položili otázku, co se děje v noci za okny domku Třeskoprsky č. 7. Analyzovali prvních sto deset čísel a s precizností matfyzáků zjistili, že se toho o intimním životě Čtyřlístku ani ze sedmi tisíc obrázků moc nedozvíme. Dvakrát položil Myšpulín ruku na rameno Pinďovi, dvakrát Pinďa objal Bobíka a jednou Fifinka Pinďu... Toť vše. "Vycházíme-li z předpokladu, že se v případě Čtyřlístku jedná o duševně i fyzicky zdravé jedince, a tedy že nějaký intimní život mají, je až zarážející, jak důsledně v tomto bodě autoři mlčí," tvrdí badatelé a precizně analyzují, kdo kdy vedle koho spí a docházejí k zjištění, že "Čtyřlístek je vnitřně tvořen dvěma páry: Fifinka s Myšpulínem a Bobík s Pinďou". Čtenáři prostě stárnou, ale Čtyřlístek nikoliv. Jen si zkuste představit Pinďu jako zasloužilého trenéra atletického dorostu, Bobíka jako stárnoucího vyhazovače, Myšpulína jako šedivějícího šéfa molekulárního ústavu a Fifinku jako ráznou manažerku...Ne, to nejde.
Navzdory době
Podle teoretika komiksu Pavla Kořínka spočívají přednosti Čtyřlístku v tom, že je pořád stejný a lehce rozpoznatelný. "Je to jednoduchý, ale pořád fungující příběh plný archetypálních hrdinů, jehož obdoby naleznete i jinde ve světě. Žánr veselá zvířátka se nezávisle na sobě vyvíjel ve Francii, Americe, Japonsku i u nás. Ljuba Štíplová byla navíc nesmírně zkušená scenáristka. Neměla u nás možnost žádné takhle dlouho vycházející komiksové příběhy sledovat, přesto dokázala variovat nové a nové, které byly stále zábavné a dokázaly stále překvapovat." Hodně lidí si spojuje zlaté časy Čtyřlístku právě se scenáristkou Štíplovou, která napsala téměř dvě stě čísel. Později Čtyřlístek navýšil počet stran a scenáristé dnes mají tendenci vyprávět velkou epiku o tom, jak se zachraňuje svět. "Museli reagovat na příval Disneyho komiksů, které tu epickou linii vždycky měly," říká Kořínek, podle něhož je problém v tom, že se kresba po revoluci zrychlila. Jaroslav Němeček najednou musel vyprodukovat místo osmi stran měsíčně třeba třicet.
Čtyřlístkolog Pavel Chrz stvořil graf kvality jednotlivých ročníků a v něm hodnotí jako nejlepší ty z počátku 80. let. To ovšem dnešní popularitě nic neubírá. Kdysi školní škamna, dnes internet jsou plné těch nejbizarnějších diskusí o hrdinech Čtyřlístku. Jedna za všechny: "Může jít kluk na karneval za Fifinku?" Fanoušci se pídí po všech detailech - řeší třeba i nestabilní situaci v komunální politice v Třeskoprskách, protože jen v epizodách z let 1999 až 2002 objevili osm různých starostů! Čtyřlístek ovšem vznikal a díky jisté staromódnosti stále vzniká navzdory době. Jediná výraznější aktualizace, které se Jaroslav Němeček dopustil, byl boj jeho hrdinů proti marihuaně, což vzbudilo mezi huliči značnou nelibost. Mnohem podstatnější je ale čistý štít: jeho hrdinové nikdy nevyšli ani do prvomájového průvodu
.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.