V den, kdy se narodil Bukowski, vyjde 20 svazků jeho díla

Kultura
7. 8. 2020 08:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ke 100. výročí narození amerického spisovatele Charlese Bukowského, které připadne na 16. srpna, vychází 20 svazků jeho díla. Bukowského knihy mají jednotnou grafickou úpravu Libora Batrly. První Bukowského kniha v češtině, Všechny řitě světa i ta má, vyšla v roce 1991, tehdy ještě v nakladatelství Pragma. Knihu do Česka uvedli Ladislav Šenkyřík a Josef Rauvolf, znalec a zprostředkovatel alternativní americké literatury. Informovala o tom za nakladatelství Argo Radka Potměšilová.

"Pro každého to bylo zjevení. Podobný způsob psaní, absolutně svobodného v tematice i jazyce, divoké historky a nekorektní humor, navíc v takové razanci, český čtenář do té doby nepoznal. A kdo jednou Bukowského četl, už na něj nikdy nezapomněl," uvedla redaktor Arga Vít Penkala.

V tomto nakladatelství během 15 let vyšly všechny Bukowského romány, několik svazků povídek i básní, nová vydání známých textů i texty dosud nepřeložené, vše v nových nebo revidovaných překladech. Pokud má Bukowski dvorního překladatele, je to Bob Hýsek, který přeložil mnoho jeho povídek a básní nebo román Jelito a který osvědčil velký smysl pro Bukowského šťavnatý jazyk. Kromě něj se k Bukowskému opakovaně vraceli Martin Svoboda, Michala Marková, Ladislav Nagy či Vít Penkala.

Nakladatelství Argo ve stávajících 20 svazcích vydalo většinu toho podstatného, co Bukowski napsal, ale ne všechno. Podle Penkaly je jeho dílo, zvláště pak rané, dost nepřehledné. V posledních letech z podobných textů vznikají tematické antologie, do kterých se nakladatelství pouští jen výběrově - například překlady souboru básní O kočkách či výboru z korespondence O psaní.

Bukowski, který zemřel 9. března 1994 na leukemii, byl vynášen, ale i zatracován. Kritika ho označovala za apologeta lidské spodiny a jeho dílo za "prosycené alkoholem, drogami a sexem". "Hank", jak Bukowskému říkali jeho přátelé, se podle svých slov cítil inspirován k tvorbě zejména ve stavu opilosti, neboť "nepsal proto, aby spasil lidstvo, ale aby zachránil sám sebe". Protagonistou řady Bukowského děl je autobiografická postava Henry Chinaski, který žije ve špinavých podnájmech, potlouká se po zaplivaných barech a střídá zaměstnání i ženy jak na běžícím pásu.

Bukowski se narodil 16. srpna 1920 v německém Andernachu jako Heinrich Karl. Jeho rodiči byli Američan sloužící v Německu a německá švadlena, kteří se kvůli ekonomické krizi brzy rozhodli přesídlit do Los Angeles. Bukowski později ve svých dílech vysvětloval, že v dětství prožil jen málo radosti, zato hodně strachu a ponížení. Děti se mu vysmívaly kvůli německému přízvuku, otec jej bil. Bukowski se od ostatních lišil i svou dyslexií, jeho izolaci napomohlo i akné.

Autor: ČTK Foto: , libreshot.com/Martin Vorel

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ