Sedmé pokračování
Závěrečný díl Husitské epopeje pokřtí Vondruška v Písku
16.08.2018 07:42
Historik, publicista a spisovatel Vlastimil Vondruška vydá v listopadu závěrečný díl Husitské epopeje. Sedmé pokračování historického cyklu bude mít křest 13. listopadu v Písku. Rozsáhlý románový cyklus zakončí část s podtitulem Za časů Vladislava Jagellonského. Za vydavatelství MOBA ve středu informovala Johana Turnerová.
"Město Písek je pro příběh velmi důležité. I proto si autor vybral zdejší hrad, aby v Rytířském sále muzea uvedl poslední díl Husitské epopeje v život. Následovat bude tematická přednáška Vlastimila Vondrušky," uvedla Turnerová.
Husitská epopej vypráví na pozadí historických událostí osudy čtyř generací rodu píseckých Prokopů. V chystaném sedmém dílu autor dovede příběh do 80. let 15. století ke Kutnohorskému náboženskému smíru, který znamenal definitivní tečku za husitskými válkami. První díl vyšel v roce 2014. Každého dílu Husitské epopeje se prodaly desítky tisíc kusů, každý díl se dočkal dotisku.
"Snad žádná doba není poznamenána ideologií tolik jako právě události první poloviny 15. století. Jenže právě pohled na husitství se významně podílel na našem pojetí národa a vlastenectví, ale také třeba na představách sociální spravedlnosti, a to jak ve smyslu dobrém, tak i špatném. Chci proto přiblížit husitství co nejvěrněji, ale jinak než starší autoři. Jde o dobu nesmírně rozporuplnou a obě strany sporu měly svým způsobem pravdu, obě nesou díl viny za devastaci země a obě páchaly bezpráví," uvedl před časem Vondruška.
Vystudovaný historik a držitel medaile Za zásluhy I. stupně Vondruška dosud napsal šest desítek románů, 20 populárně naučných knih, několik divadelních her a rozhlasových dramatizací a scénář k historickému filmu Jménem krále. Jeho historické romány vycházejí také v Německu. Má na kontě 1,2 milionu prodaných knih, které jsou pátým rokem v řadě mezi nejpůjčovanějšími v tuzemských knihovnách.
Před dvěma lety vyšel jeho soubor názorů, komentářů a historických analýz Breviář pozitivní anarchie. Romanopisec ale také čelí za své eseje kritice lidí, kteří nesouhlasí s jeho výkladem dějin a aplikací historických zkušeností na současné dění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.