Zlín
Muzeum připomíná proměny města i změny jeho jména
17.11.2019 14:40
Zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy na neděli připravilo výstavu "Zlín - Gottwaldov - Zlín", která mapuje proměny Zlína i změny jeho jména. Vystaven je také unikátní předmět ze sbírek muzea - 3000 let stará keramická plastika z mladší doby bronzové, kterou veřejnost zná pod označením Kvítkovický Venouš, sdělila zástupkyně muzea Silvie Lečíková.
"Soška je ve Zlíně vystavena poprvé. Nález nesmírné historické hodnoty znázorňující muže s bronzovým korálkem na hrudi byl objeven při záchranném archeologickém výzkumu v Otrokovicích-Kvítkovicích roce 2018," uvedla Lečíková. Soška bude vystavena do ledna.
Muzeum si výstavou "Zlín - Gottwaldov - Zlín" připomíná, že město se brzy po listopadových událostech roku 1989 vrátilo ke svému původnímu názvu.
Zlín se Gottwaldovem stal v lednu 1949, přejmenování města bylo na konci roku 1948 podle historika Zdeňka Pokludy velmi rychlé. "Byla to bleskurychlá akce několika odhodlaných funkcionářů, kteří se chtěli zavděčit komunistické vládě v Praze," uvedl historik. V prosinci 1948 se také změnilo jméno zlínských závodů, již nenesly jméno Baťa, ale název Svit. Obyvatelé města však řadu let jméno Gottwaldov nerespektovali, v běžné konverzaci mluvili dál o Zlíně, někteří také provokativně.
Nový název město neslo 41 let. Krátce po sametové revoluci, 21. prosince 1989, schválila rada tehdejšího jihomoravského Krajského národního výboru opětovné pojmenování Gottwaldova historickým názvem Zlín, a to s účinností od 1. ledna 1990.
Výstava v muzeu dokumentuje proměny města na dobových i současných fotografiích, věnuje se také změnám názvů prostranství a ulic.
Programy si na dnešní den připravila i další muzea ve Zlínském kraji, například v Muzeu luhačovického Zálesí v Luhačovicích na Zlínsku se promítaly dosud nezveřejněné filmové záběry zachycující sametovou revoluci v Luhačovicích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.