Zakrytí bulharské části kontroverzní instalace Entropa z dílny českého výtvarníka Davida Černého vyprovokovalo další protest. S první peticí požadující odkrytí části plastiky v Bruselu, na níž je Bulharsko vyobrazeno jako země tureckých záchodů, přišli minulý týden bulharští občané. Nyní na web vyvěsila petici i asociace polských aktivistů, teoretiků umění a novinářů Index 73.
Mluvčí hnutí Lidia Makowská sdělila, že sdružení by chtělo peticí dosáhnout toho, aby Entropa mohla být vystavena celá, bez jakékoliv cenzury. Entropa visí v budově Rady EU v Bruselu už dva týdny a je i přes kontroverze, které ji provázejí, výrazným symbolem českého předsednictví v unii.
ČTĚTE TAKÉ: "Bulharské" záchody zakryla látka. Je to prý cenzura
"Evropa postrádá umění kritické reflexe. Požadujeme, aby se bulharská vláda omluvila a aby byla zakrytá část Entropy opět odhalena," uvedla Makowská. Podle ní se Index 73 primárně zabývá upozorňováním na příklady cenzury v polském umění, kde jich údajně bylo za posledních 20 let zaznamenáno kolem 90.
"Velmi podporujeme právo Davida Černého vyslovit se provokativně, což otevírá debatu o našich interních evropských problémech," píše se v otevřeném dopise, který je připojen k petici. Dopis je adresován bulharskému prezidentovi a vládě. Podle Makowské bude Index 73 sbírat podpisy do 16. února a pak petici předá bulharským úřadům.
Kritika se nevyhnula ani Polsku
Černého plastika se strefuje do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky. Například Nizozemsko známé tím, že jeho značná část území leží pod hladinou moře za pobřežními hrázemi a že v něm žije řada přistěhovalců, je vyobrazeno jako zatopená země, z níž vykukují jen minarety. Na hnědé plastice Polska zase stojí skupinka lidí, která parafrázuje slavnou fotografii vztyčování praporu na ostrově Iwo Jima v roce 1945. Duhový prapor, který vztyčují, je však praporem komunity homosexuálů. Ti jsou v Polsku terčem konzervativních církevních kruhů.
Černý původně tvrdil, že skládačku zabývající se stereotypy spojovanými se zeměmi evropské sedmadvacítky vytvořili umělci ze všech členských zemí unie. Nakonec se ukázalo, že autorem je on sám s několika kolegy z Česka. Za to se při oficiálním spuštění před necelými dvěma týdny omluvil všem zemím unie, jež dílo urazilo, Černý i vicepremiér Alexandr Vondra.
ČTĚTE TAKÉ: Proti Černého Entropě protestuje také Slovensko
Jediné dvě země, které oficiálně protestovaly, byly Bulharsko a Slovensko. Bratislava ale na rozdíl od Bulharska nepožádala o stažení nebo zakrytí slovenské části plastiky. Bulharská část byla českou stranou zakryta před týdnem.
Foto: ČTK, AP