Muzea na celém světě se potýkají s nedostatkem výstavních prostor, Národní muzeum v Praze k tomu ale dlouhodobě řeší ještě svůj havarijní stav. O nápravu situace se snaží už celá generace odborníků, ale teprve teď se začíná skutečně něco řešit.
Národní muzeum v Praze je v tristní situaci. Za celou dobu jeho existence neprošlo zásadní rekonstrukcí, zato se hned dvakrát - v roce 1945 a 1968 stalo terčem válečných útoků. Průčelí je v tristním stavu, korunní římsa je obehnána ochrannou sítí a už několik let se z fasády průběžně odnímají odpadávající části. Lepší to není ani v interiérech - nefungují protipožární opatření a v ohrožení jsou stavba, sbírky i návštěvníci. Budova je navíc od Václavského náměstí odříznuta magistrálou.
Ideálně všechny tyto problémy by měla vyřešit nadcházející rekonstrukce. Po ní by se mělo muzeum představit jako moderní a uživatelsky vlídná instituce, v ideálním případě zasazená do klidové zóny. Podstatou rekonstrukce jsou citlivé stavební úpravy tak, aby respektovaly historickou budovu architekta Josefa Schulze i nové výstavní záměry. Po vzoru velkých evropských muzeí, např. British Musea v Londýně, dojde k zastřešení dvorů a jejich využití jako tzv. společenské a výstavní dvorany.
Další navýšení výstavních prostor by mělo přinést sdružení s nedalekou budovou bývalého federálního shromáždění, které by měla zajistit spojovací chodba nad úrovní země. Z hlavní budovy by měly, kromě tzv. trezorového depozitu na nejcennější exponáty, zmizet všechny depozity, knihovna, administrativní i odborná pracoviště. Výstavní prostory by měly narůst na dvojnásobek, tedy 11 300 m². Součástí muzea by mělo být i obvyklé kvalitní zázemí - dětské koutky, kavárna, museum shop. Kupole muzea bude nově sloužit jako vyhlídkový prostor na Prahu i do expozic. Zachován bude samozřejmě i bezbariérový přístup, s nímž počítal i Josef Schulz v roce 1891.
Rekonstrukce, včetně logistiky - tedy stěhování a balení exponátů, bude stát 4,5 miliardy korun, vlastní rekonstrukce zhruba o miliardu méně, spojovací tubus mezi budovami pak 80 milionů korun.
Letos na podzim by měl být hotov projekt pro stavební povolení, začátkem příštího roku realizační projekt a na konci 2011 by měla začít samotná rekonstrukce. Její konec je plánován na rok 2016.
Současně se stavební rekonstrukcí odborní pracovníci muzea pracují na nové tváři expozic - výsledkem by mělo být nové atraktivní muzeum minimálně evropské úrovně.
Foto: Národní muzeum