Město kultury
Pivo, nebo ocel? Plzeň skolila Ostravu a užívá si miliard
13.01.2015 06:15 Původní zpráva
V klání o Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 se utkala Ostrava s Plzní. Vyhrála metropole piva, jež si nyní titulu užívá, byť třeba nově postavené divadlo za miliardu se v Plzní nelíbí, neboť připomíná tanker či ementál.
V boji mezi Ostravou a Plzní nešlo jen o čestný titul pro pořadatele "kulturní olympiády", ale také až o patnáct miliard korun, které může akce městu přinést. Oba kandidáti se trumfovali originálními projekty, ale Evropská komise nakonec vybrala Plzeň. "Vyskočil jsem půl metru vysoko a chvíli byl v bezvědomí," vzpomíná plzeňský manažer Petr Šimon na okamžik, kdy byl vítěz v roce 2010 oznámen. V Ostravě poté zavládl smutek, projekty nových galerií či budovy filharmonie zůstaly na papíře a pět let poté žije město pořád ve "starém svrabu". Ani takzvaná Černá louka v centru města se neproměnila ve slibovaný kulturní klastr, nýbrž zůstala něčím mezi zpustošeným parkem a smetištěm. Střed Ostravy je vylidněný a pro většinu obchodů se marně hledají nájemci.
To Plzeň si letos od 1. ledna titul Evropské hlavní město kultury 2015 bohatě užívá. Město se například chlubí novým divadlem za 800 milionů korun (bez DPH), přičemž jde o první divadlo postavené v českých zemích po roce 1989 takzvaně na zelené louce. Nové divadlo se však ne každému v Plzni líbí. Pravdou je, že za nápaditou čelní fasádou stojí krabice podobná nákupním centrům, prostě zvětšený kontejner. V tomto případě z červenohnědého betonu, který se paradoxně barevně shoduje s fasádou protějšího obchodního centra. Leckomu nedělá dobře ani betonové čelo tyátru, otvory v něm prý připomínají plátek ementálu, ve městě se proto divadlu také přezdívá "tanker křížený s ementálem".
Stále se zdražující divadelní stavba také stínala hlavy politiků, naposledy připravila o post náměstka primátora Petra Runda (ODS), jenž před rokem požádal zastupitelstvo o dalších 40 milionů na dostavbu. Budova měla původně zajet pod zem do hloubky dvacet metrů, nakonec šlo jen o pět metrů, což se odráží třeba na akustice, divadlo totiž stojí na mezinárodním silničním průtahu. V jediné minutě v pravé poledne jsme tu napočítali 15 kamionů.
Martina Babincová (21 let) a Ivana Müllerová (23) studují humanistiku na Západočeské univerzitě a shodují se, že Plzeň je se svými 168 tisíci obyvateli příliš malá, aby uživila vedle stávajícího velkého Divadla J. K. Tyla ještě další obří scénu se dvěma hledišti (studiová a velká scéna) pro 611 diváků. "Zbytečnost. Peníze se měly investovat třeba do opravy chátrajících památek," míní Babincová. "Nepovedlo se to ani architektonicky, Plzeňská veřejnost divadlo nepřijme," předjímá Müllerová.
Divadlo alespoň stojí, ambiciózní a unikátní projekt přestavby pivovaru Světovar na Kulturní továrnu 4x4 Cultural Factory a Museum designu byl ke konci minulého roku s ostudou odpískán. Továrna měla navíc nést jméno po Václavu Havlovi, od listopadu 2014 má nakonec Plzeň jen Lavičku Václava Havla, na té ale záhy vandalové zničili skleněné srdce z dílny Bořka Šípka. A ač přestavba Světovaru nikdy pořádně nezačala, radnici se tu podařilo proinvestovat 80 milionů korun z plánovaných 370 milionů.
Celý text reportáže z Plzně najdete v novém čísle časopisu TÝDEN, které je v prodeji od pondělí 12. ledna 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.