Nevyužívaná budova
Praha 10 zatím nerozhodla, co s vilou po průmyslníku Kolbenovi
07.05.2017 12:30
Praha 10 zatím nerozhodla, co udělá s vilou po průmyslníkovi Emilu Kolbenovi na Vinohradech. Kompletní ji získala v roce 2014 a odhalila na ní pamětní desku, část domu pronajímá. Opoziční zastupitelka Jana Komrsková (nezávislá, zvolená za Zelené) nevyužívání vily kritizuje. Rok předtím Praha 10 koupila za 44 milionů polovinu dvojvily bratří Čapků, příští rok v ní chce otevřít muzeum.
Část Kolbenovy vily radnice pronajímá k bydlení. "Rozhodnutí orgánu městské části o jejím budoucím využití doposud učiněno nebylo," sdělil mluvčí Prahy 10 Vít Novák. Podle opoziční zastupitelky Jany Komrskové (nez., zvolená za Zelené) se na péči o vilu vynakládají jen minimální peníze a její využití a zpřístupnění veřejnosti není ani v programovém prohlášení současné rady.
Podle Michala Kočího, který se osudem vily zabývá, se vila dostala do středu zájmu politiků pouze v předvolebním klání, kdy slibovali její zpřístupnění veřejnosti. "Podobný osud jako Kolbenovu vilu stihl i bývalé Waldesovo muzeum, které nechal v roce 1916 ve Vršovicích zřídit současník Emila Kolbena, průmyslník Jindřich Waldes. Prostory muzea nijak nepřipomínají svého slavného zakladatele a nejsou zcela využívány," řekl.
Městská část před rokem 2014 vlastnila dvě třetiny vily, poslední třetinu koupila za 9,5 milionu korun. Tehdejší starosta a současný radní Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí Za Lepší desítku) tehdy uvedl, že radnice vilu využije pro reprezentační účely.
V současné době se opravuje nedaleká polovina dvojvily bratří Čapků, kterou radnice získala do vlastnictví rok před Kolbenovou vilou. V obydlí Karla Čapka zůstala zachována většina původního vybavení, městská část v ní proto chce zřídit muzeum pro malé skupiny návštěvníků. Otevřít ji chce na konci roku 2018, na který připadá osmdesáté výročí Čapkovy smrti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.