Inland Empire. USA 2006, 176 minut. Scénář a režie: David Lynch. Hrají: Laura Dernová, Jeremy Irons, Julia Ormondová, Justin Theroux.
David Lynch natočil po šesti letech nový film, možná nejdivnější ze všech. Rozhodně není určen slabým a racionálním povahám.
Podobně jako u většiny předchozích se i zde děj pohybuje na pomezí reality, představ a snu. Na rozdíl od posledního Mulholland Drive, kde v závěru vyjasnil, že celý předchozí surreálný děj byl (mistrně vystiženým) záznamem snu jedné zkrachovalé herečky, zde žádné vysvětlení nenabízí a prolíná několik dějových rovin v nepřehledné a záměrně matoucí kompozici.
O ději se dá napsat jen stručně; i tak to bude nepřehledné. Herečka Nikki Grace je provdána za boháče (a asi také mafiána) a náhle dostává hlavní roli v limonádové romanci, která by měla mít velký komerční úspěch. Hraje tam ženu nevěrnou manželovi a zdá se, že se nevyhne románku se svým hereckým partnerem, který by mohl mít fatální důsledky. Nato zjistíme, že příběh mondénní Nikki Grace mohl být snem průměrné ženy zahrabané v malém domku se slabošským manželem a klesající ještě na hlubší dno.
Pak to zase vypadá, že Nikki Grace hraje roli zmíněné ženy v domácnosti, jen je příliš pohlcena světem své hrdinky. Do poslední chvíle není jasné, která rovina má být tou „realistickou“, která je filmem ve filmu a která zaznamenává sen nebo představy. Do toho Lynch ještě zaplétá scény romantické tragédie pro pamětníky, jež se odehrává kdesi v Polsku, a také sitcom o antropomorfizované králičí rodině. Naznačuje mnohé souvislosti a možné výklady, ale žádný nepotvrdí, nic nevysvětlí, skoro to vypadá, jako by film ani nedokončil; závěrečná scéna je jakýmsi večírkem, snad „dotočnou“ filmu.
Diváci z kina odcházejí zmateni, někteří frustrováni, že nepochopili režisérův záměr, jiní rozhořčeni, že trávili tři hodiny na takové nesmyslné exhibici. A jen opravdu věrní Lynchovi fanoušci (ne že by jich bylo tak málo, ale asi ubudou) si po prvním zhlédnutí kupují lístek znovu v naději, že se jim podaří odhalit šifru, kterou tvůrce použil k zakódování svého sdělení. Může to být věštecké varování z úvodu filmu: Nikki se jde představit sousedka s neobvyklým přízvukem a předpovídá divné a hrozivé věci. Možná že závěr příběhu je uprostřed a to předtím i to potom je jen snění nejdříve znuděné a pak umírající ženy. Možná je osudovou postavou muž, jenž má schopnost hypnotizovat a který jednu z vedlejších postav (ale možná také Nikki) nabádá k vraždě šroubovákem.
Autor této recenze patří k těm, kteří druhou návštěvu zvažují, ač se tak možná vystavují riziku, že žádný klíč opět nenajdou. Ba dokonce že ani žádný neexistuje, že Lynchovým sdělením je právě to, že nic nesděluje, že jen působivým (všechny technické složky filmu a herecký výkon Laury Dernové v hlavní dvojroli jsou skvělé) způsobem doplňuje Mulholland Drive o to, že naše vědomí se nepohybuje jen na hranici reálného a snového světa, ale ještě ve světě audiovizuálním, který je k těm dvěma předchozím třetí, moderní alternativou; přičemž je zároveň dobré si uvědomovat, že diváci sledují právě audiovizuální produkt.Lynch to ještě komplikuje zvláštností herecké profese, vciťováním se do jiných lidských povah a příběhů - což je vlastně další, už čtvrtý, alternativní život.
Inland Empire není filmem, u něhož by si člověk odpočinul po náročném dni. Provokuje k úvahám, znejisťuje, uspává i omračuje děsivými scénami, hypnotizuje zvukovými (ustavičné šumění nebo hučení) i světelnými efekty (přítmí i ostré slunce a pochopitelně až stroboskopicky blikající zářivka). Záhadou je i tříhodinová stopáž, protože některé scény se opravdu zdají nadbytečné. Mnozí diváci při filmu usínají - několik takových přiznání lze nalézt i na českém internetu. Pomalý úvod snímku (téměř hodinu se nic nestane, sledujeme nudné natáčení, Nikki zkouší a přespříliš prožívá kýčovité dialogy) dokonce může svádět k domněnce, že uspat diváka bylo režisérovým umělecky nepochybně revolučním záměrem - přesněji: dostat ho do jakéhosi polospánku, aby mu film pronikl do snu a v tomto stavu si dotyčný našel a propojil ty významy a symboly, které potřebuje. Dobrou noc.
Foto: SPI