Rudolfinum už nebude pod Darjaninem, rozhodl ministr
20.10.2009 13:45
Ministr kultury Václav Riedlbauch převedl Galerii Rudolfinum ze svazku České filharmonie pod správu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Galerie má pokračovat v dosavadním programu a nadále jej rozvíjet s výhledem nově formulovaného poslání "evropské kunsthalle". Informovalo o tom tiskové oddělení ministerstva.
Letos v létě se funkce ředitele České filharmonie ujal Vladimír Darjanin, který už předtím zpochybnil další působení Petra Nedomy v čele Galerie Rudolfinum. Po silném odporu odborné obce ho nakonec potvrdil ve funkci do konce roku. Nedoma z galerie vybudoval významnou instituci pracující stylem kunsthalle, tedy pořádáním dočasných výstav, nikoli budováním sbírek.
ČTĚTE TAKÉ: Ředitel Rudolfina Nedoma zatím Darjanina nezajímá
Za 15 let existence si galerie vydobyla pevné místo na tuzemské výtvarné scéně. Spojení obou institucí, tedy Galerie Rudolfinum a Uměleckoprůmyslového muzea, je podle ministerstva zásadním systémovým řešením. Má přispět k odstranění dosavadních nefunkčních vztahů mezi odlišnými subjekty fungujícími dosud pod jednou střechou. "Podařilo se zachránit Galerii Rudolfinum, která byla odsouzena k zániku," komentoval ministrovo rozhodnutí Nedoma.
Rozpočet galerie se nezmění
Ocenil, že se podařilo zachovat celý tým pracovníků galerie. "Výstavy tak budou pokračovat podle plánu a v návaznosti na dosavadní dramaturgii," řekl. Podle něj při přechodu galerie pod muzeum ministerstvo slíbilo zachovat její dosavadní rozpočet.
Svazek s Galerií Rudolfinum přivítala i ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková. "Rozhodnutí ministra kultury vítám jako významný krok pro obě strany. Vážíme si programu této galerie a budeme v něm rádi pokračovat. Zároveň nám to dává možnost, abychom do budoucna připravili také projekty zajímavé prolínáním umělecké činnosti obecně,"řekla Koenigsmarková.
Podle ministerstva bude podstatným momentem pro práci Galerie Rudolfinum i přímé napojení na toto vědeckovýzkumné pracoviště, prohloubení odborné práce i více možností pro čerpání grantů při přípravě výstav. "Klíčovým styčným bodem je především fotografie, které obě instituce v minulosti věnovaly výraznou pozornost. Multioborové propojení navíc otevírá už nyní výrazně větší prostor pro spolupráci s obdobně koncipovanými institucemi v zahraničí," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
Historie se opakuje
Koenigsmarková upozornila, jak se historie opakuje v kruzích. Spojení obou institucí má totiž svůj historický předobraz na konci 19. století, kdy byly muzejní sbírky v letech 1885-1900 trvale vystavovány právě v Rudolfinu. "Tedy do doby, než byla naproti postavena vlastní budova," dodala. V souvislosti s výstavbou centrálního depozitáře a s rekonstrukcí historické budovy muzea (oba projekty jsou ve fázi příprav, realizace začne v příštím roce s termínem ukončení roku 2014) to muzeu umožní překlenout dlouhé období bez vlastních výstavních prostor. Ty nalezne v takzvané malé galerii.
ČTĚTE TAKÉ: V bavorském Straubingu hajluje na náměstí armáda trpaslíků
Nový da Vinciho obraz odhalen: díky otisku prstu
V koncepční činnosti obou institucí a jejich propojení ve společných projektech spatřuje ministerstvo záruku kvalitní prezentace umění, která bude přínosem pro českou kulturní obec a město Prahu. Měla by trvale pokračovat v zapojení Prahy do evropské sítě kulturní výměny a diskuse.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.