Promluvila
Spisovatelka: Jakýkoli náznak demokracie je v Turecku rozdrcen
03.06.2019 19:44
Jakýkoli náznak demokracie je v Turecku rozdrcen, řekla na literárním festivalu v velšském městě Hay-on-Wye nejčtenější turecká spisovatelka Elif Shafaková. Ta nyní žije v Británii a jako autorka používá anglickou verzi svého tureckého jména Şafaková. Mezinárodní komunitu vyzvala k projevu podpory tureckým novinářům, akademikům a spisovatelům, napsal The Observer, tedy nedělní vydání deníku The Guardian.
"Turecko je dnes největší věznitel novinářů," řekl Shafaková na festivalu. "Lehké to tam nemají ani akademici. Tisíce lidí ztratily práci jen kvůli tomu, že podepsaly mírovou petici," dodala autorka. List Politico ji v roce 2017 zařadil mezi 12 lidí, kteří mohou učinit svět lepším.
The Guardian považuje Shafakovou za nejvýraznější osobnost, která dosud o vlně perzekucí tureckých intelektuálů promluvila. Minulý týden byl zatčen spisovatel Abdullah Şevki kvůli tomu, že v jeho knize publikované roku 2013 pedofil popisuje sexuální zneužití dítěte. Zatčen byl také autorův nakladatel a turecká asociace advokátů - jeden z mnoha žalobců - veřejně požádala, ať je dvojice souzena za zneužívání dětí a podněcování k trestnému činu.
Prověřovaná díla
Shafaková na festivalu uvedla, že prokuratura se podobně zabývá jejími dvěma díly. Po vydání jejího posledního románu 10 Minutes, 38 Seconds in this Strange World (10 minut, 38 sekund v tomto podivném světě), v němž líčí poslední chvíle zavražděné prostitutky, se autorka musela vypořádat s "tisíci boty a trolly", které ministerstvo spravedlnosti a prokuraturu vyzývaly, ať kvůli "urážlivému" dílu skončí u soudu.
V roce 2006 čelila Shafaková obviněním z urážky Turků kvůli své knize o masakru Arménů za první světové války, ještě za osmanské říše. Autorka byla obviněna na základě článku 301 trestního zákoníku, který hovoří o "hanění národní identity", jehož změnu požadovala po zahájení vstupních rozhovorů v roce 2005 Evropská unie. Soud autorku nakonec osvobodil.
Dětské sňatky
Shafaková nedělníku The Observer řekla, že Turecko se nedokáže vypořádat se zakořeněným domácím násilím a že z evropských zemí tam nejvíce dochází k dětským sňatkům.
Spisovatelka připomněla, že podle oficiálních statistik se počet nahlášených případů domácího násilí mezi lety 2003 až 2010 zvýšil patnáctinásobně. Podle zpravodajského serveru BBC zakouší domácí násilí 40 procent tureckých žen a 300 až 400 na jeho následky ročně zemře.
"Ve zprávě Světového ekonomického fóra o nerovnosti mezi pohlavími zaujímá Turecko 130. místo ze 149 zemí. Nahlášením končí jen 15 procent případů sexuálního zneužívání dospělých či dětí. Počet dětských sňatků je alarmují," uvedla Shafaková.
Turecko "jde zpět omračující rychlostí, všechny náznaky demokracie jsou drceny," shrnula spisovatelka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.