Desetitisíce lidí navštívily výstavu slavného malíře Rousseaua

Kultura
15. 1. 2017 22:50
Výstava v Praze.
Výstava v Praze.

Výstavu francouzského malíře Henriho Rousseaua si přišlo za čtyři měsíce do paláce Kinských prohlédnout 57 047 lidí. Přehlídka slavného umělce, který svou tvorbou ovlivnil mnohé další, se řadí nejen k divácky nejúspěšnějším projektům Národní galerie v Praze (NG), ale i k nejnavštěvovanějším výstavám v tuzemsku v posledních letech.

Díla umělce přezdívaného Celník byla v tak velkém rozsahu v Česku představena poprvé.
Nejnavštěvovanější výstavou NG v loňském roce byla rozsáhlá mezinárodní expozice věnovaná v jubilejním roce Karlu IV. Vidělo ji přes 92 tisíc lidí, do 5. března trvá její upravená repríza v Norimberku. Tak vysoká návštěvnost je ale v Česku výjimečná. V roce 2015 měly nejúspěšnější výstavy NG návštěvnost mezi 24 000 až 28 000 lidí, byly to přehlídky malířů české dekadence a symbolismu a výstava malíře Oskara Kokoschky.

Nejnavštěvovanější výstavou roku 2015 byla expozice, která představovala umělecké a historické předměty z českých hradů a zámků. Pořádal ji Národní památkový ústav v Jízdárně Pražského hradu a celkem ji vidělo 79 131 návštěvníků. Přes 42 tisíc lidí se přišlo v témže roce podívat na díla malířky Toyen do Muzea Kampa. Celkové údaje o návštěvnosti výstav výtvarného umění za loňský rok ještě nejsou k dispozici.

Výstavu Henriho Rousseaua NG připravila ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay a jeho dílo představila v dialogu se slavnými jmény světového umění jako Pablo Picasso či Frida Kahlo i významnými českými tvůrci, kteří byli tvorbou naivistického malíře ovlivněni. Rousseau hrál důležitou roli pro českou avantgardu. Součástí sbírek NG je již od roku 1923 slavný Celníkův autoportrét Já, portrét-krajina, který byl součástí velkého nákupu děl francouzského moderního umění uskutečněného tehdejší československou vládou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Havlín Lukáš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ