Veletržní palác
Finalisté Chalupeckého ceny vystaví svá díla v Praze
13.11.2018 18:16
Pětice finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého představuje od úterý svou tvorbu ve Veletržním paláci. Přehlídka divákům nabízí nejrůznější podoby současného umění s tématy angažovanosti, inkluze nebo genderu, ale i intimně pojímanými situacemi a akcemi. Současně jako hosta soutěže pořadatelé představují tvorbu rumunské umělkyně Alexandry Piriciové, která ve svých performancích zpřítomňuje historické okamžiky spojené s daným místem. Pro Prahu si vybrala projev Alexandra Dubčeka po sovětské invazi v srpnu 1968.
Jméno letošního laureáta bude oznámeno 17. prosince, řekli pořadatelé novinářům. Nominovanými na ocenění pro umělce do 35 let jsou Alžběta Bačíková, Lukáš Hofmann, Tomáš Kajánek, Kateřina Olivová a Adéla Součková. Pořadatelé výběr poroty letos oznámili s velkým předstihem, aby se už během měsíců před vyhlášením vítěze mohla veřejnost s jejich prací seznámit. Výstava potrvá do 6. ledna 2019.
Jejich tvorbu podle pořadatelů spojuje intenzivní zaujetí mezilidskými vztahy, tvorba kolektivního vědomí a působení na diváka nejen rozumově, ale také emocionálně. Nebojí se být na různých úrovních provokativní nebo překračovat tradičně chápané mantinely výstavy.
Velká část finalistů se věnuje performativím, živým akcím a pořadatelé této podobě umění přizpůsobili program jejich výstavy. "Během konání výstavy se uskuteční celá řada živých akcí, od performance, které jsou nedílnou součástí vystavených děl finalistů, až po doprovodné programy pro specifické cílové skupiny - přespávání v galerii, hlídání dětí nebo komentované prohlídky pro neslyšící tlumočené do znakového jazyka," uvedla ředitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.
Piriciová má za sebou ve 35 letech výstavy v londýnské Tate Modern, pařížském Centre Pompidou či v petrohradské Ermitáži. Kombinuje tanec a performance, jako médium využívá tělo. Častým prvkem jejích projektů je zapojení publika. Tomu českému se představí poprvé s projektem Křehké nástroje účasti, který prostřednictvím těl skupiny performerů zpřítomňuje historických okamžiky.
Patří k nim třeba poprava manželů Ceaușescových, píseň Céline Dionové, reklama na coca-colu či nápadně podobné projevy prvních dam USA Michelle Obamové a Melanie Trumpové. Pro pražskou verzi, kterou bude představovat každý den od 14. do 25. listopadu od 14.00 do 18.00, doplnila Piriciová projekt o dvě situace z tuzemských dějin - Dubčekův projev po návratu z Moskvy v srpnu 1968 a dílo Východ-Západ, s nímž Chalupeckého cenu získal v roce 2013 Dominik Lang a které pracovalo s paprsky slunečního světla putujícími během dne Malou dvoranou Veletržního paláce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.