Příběhy z klepača
Fronty na ovoce i oslavy MDŽ. Fotograf připomene socialismus
16.06.2019 10:23
Ostravský fotograf Boris Renner vytvoří soubor inscenovaných fotografií připomínající socialismus. S komparsisty a fotoaparátem se vrací do míst, kde se slavilo MDŽ, konaly se prvomájové průvody či se tvořily fronty na ovoce. Ze souboru vznikne kalendář Příběhy z klepača. Výtěžek pomůže dětem s mozkovou obrnou. Jde už o druhý takový Rennerův projekt. Loni fotil retrofotografie ke 100. výročí vzniku Československa. ČTK to řekla mluvčí projektu Pavla Dluhoschová.
Projekt vzniká k 30. výročí sametové revoluce. "Přípravy největší hromadné scény v těchto dnech vrcholí. V neděli 23. června od 10:00 budeme na parkovišti u Domu kultury města Ostravy fotit prvomájový průvod, kompars tvoří desítky dobrovolníků," doplnila. Zúčastnit se může každý, podmínkou je dobové oblečení a vítány jsou i rekvizity jako mávátka nebo dobové transparenty. Několik dalších snímků je už hotových. "Například scéna Fronta vznikla u porubského Oblouku, Vojenské cvičení v Dolní Lutyni a Havíři na Dole Michal," řekla mluvčí.
Podle samotného autora bude kalendář apolitický. "Rád bych, aby v lidech, kteří v té době vyrůstali, probudil vzpomínky na mládí," vysvětlil Renner. "S manželkou se snažíme vytvářet obrazy, které si sami z dětství pamatujeme, jako je třeba oslava MDŽ, fronta na ovoce nebo baníkovští fanoušci na Bazalech," dodal.
Retrokalendář opět vzniká s pomocí desítek dobrovolníků a institucí. "Třeba scéna zimního vojenského cvičení by nevznikla bez spolupráce s Pavlem Šostokem, který nám půjčil vojenskou techniku včetně polní kuchyně," doplnil Renner. Dodal, že řada nápadů vzniká improvizací až na místě při focení. "Třeba ve frontě před zeleninou se strhla bitka o banány, která původně vůbec nebyla v plánu. Kostýmy a rekvizity si lidé většinou nosí sami, spoustu jich ještě mají někde doma na půdě," uvedl.
S fotografováním prvního snímku začal loni v prosinci, poslední má být koncem července focení výjevu ze socialistické dovolené s nezbytnými rekvizitami jako stan, vařič, kempinkový nábytek a automobil Škoda.
Letošní i loňský projekt mají i charitativní rozměr. loňský výtěžek z prodeje kalendářů a posléze i knihy ve výši 180 000 korun autor věnoval Asociaci rodičů dětí s mozkovou obrnou Arcada, totéž učiní s nynějším výtěžkem.
Renner se specializuje se na průmyslovou fotografii Ostravska. Je autorem fotografických publikací jako Ostravaci všem nebo Ostrava včera a dnes. Jeho jméno je spjato především s fotografickými pracemi z hornického a hutnického prostředí, architektury Ostravska a okolí. V roce 2006 založil internetový projekt Ostravaci.cz, kde prezentuje přes 10.000 autorských fotografií.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.