Sudek i Funke
Galerie na Vysočině vystaví díla významných fotografů
29.06.2019 11:43
Galerie na Vysočině připravily na léto výstavy věnované místním umělcům, jejichž věhlas region přesáhl. Novoměstská Horácká galerie nabídne výstavu obrazů Pavla Bezděčky a soch Pavla Tomana. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila výstavu děl významných fotografů české moderny Josefa Sudka, Jaroslava Rösslera a Jaromíra Funkeho, řekla kurátorka Daniela Růžičková.
Rössler (1902-1990), který se narodil na Havlíčkobrodsku, patří k mimořádným osobnostem fotografie, uvedla Růžičková. Byl průkopníkem technických a technologických postupů, experimentátorem a avantgardním tvůrcem. Snímky na výstavu získala galerie od Rösslerovy rodiny. Některá jeho díla chce příští rok do sbírek pořídit. "Budou to zvětšeniny, ale bude tady aspoň částečně Rössler zastoupen v reprintech," řekla Růžičková. Sudkovy a Funkeho snímky pocházejí ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně.
Jaromíra Funkeho (1896-1945) na výstavě představí jeho fotografie architektury Kolína. "Budou tam jeho nejznámější díla - kolínský komín a soubor kolínské katedrály sv. Bartoloměje," řekla Růžičková. Josefa Sudka (1896-1976) připomenou jeho intimní fotografie zahrad, dvorků a zátiší. "K tomu budeme mít pro fotografy amatéry připravené jedno sudkovské zátiší, které si budou moci vyfotografovat, aby vytvořili něco podobného jako sám Sudek," uvedla kurátorka. Předměty pocházejí ze Sudkova ateliéru. Výstava v Havlíčkově Brodě potrvá od 19. června do 15. září.
Galerie v Novém Městě na Moravě dá prostor jihlavským výtvarníkům Bezděčkovi a Tomanovi od 11. července do 1. září. Podle ředitele galerie Josefa Chalupy jsou oba sice amatérskými umělci, ale v tom nelepším smyslu slova. To, že na své tvorbě nejsou finančně závislí, je mohlo oprostit od tlaků podřizovat se obecnému vkusu, řekl Chalupa.
Pavel Bezděčka (1952) se podle Chalupy jako zoolog věnuje tématům přírody. V galerii vystaví fotografie, které digitálně upravuje a tiskne na plátno. "Jeho tvorba je na hranici snu a reality s osobitým výtvarným názorem," řekl Chalupa. Nechybí ji ani ekologický apel.
Pavel Toman (1956) je pedagog. Svoji uměleckou invenci realizuje v sochách, především dřevěných. "Do značné míry je inspirovaný anglickým sochařem Henry Moorem," řekl Chalupa. Toman se zpočátku věnoval drobné práci s dřevem včetně šperků. Postupně přešel do větších rozměrů, využívá kresby a barvy dřeva nebo kontrastu mezi hladce opracovanou a přírodní strukturou, výjimečně dřevěné skulptury doplňuje vkládaným kamenem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.