Space Maker
Galerie Rudolfinum představí díla Petra Písaříka
05.09.2018 21:12
Výběr z tvorby umělce Petra Písaříka, který používá malbu, objekty a instalace, připravila Galerie Rudolfinum. Jednotlivé sály galerie nabízejí divákům podle kurátora výstavy Davida Koreckého malé krajiny, mikrosvěty, které Písařík komponuje ze svých děl. Vychází z klasické postmoderny, jeho východiskem je rozpad celku, fragmentace skutečnosti, rezignace na to, že náš pohled může uchopit svět v jeho celistvosti, řekl Korecký. Písařík cituje díla z dějin umění, známé artefakty vytváří znovu z laciných materiálů a ukazuje tak, že svět není tím, co člověk vidí, a nenabízí žádné jistoty.
I když se Písařík vyjadřuje a svět popisuje ve zmíněných fragmentech, spojuje je v nové celky, v nichž by se diváci podle kurátora mohli lépe orientovat. "Citace a fragmenty jsou i z dějin umění, z toho, co společnost kolem sebe nabízí, širší kulturní kontext, společenské události," uvedl.
Citací či napodobováním děl slavných umělců, třeba Františka Kupky, Josepha Beuyuse či Richarda Serry, je Písařík podle ředitele galerie Petra Nedomy věrný postmodernímu vnímání světa. Ve výtvarném umění se postmodernismus podle těch, kdo jej v 70. letech definovali, projevuje tím, že popírá existenci vysokého umění, je spojený s popkulturou, je podvratný, parodují, ironický a paradoxní.
Korecký připomíná, že Písařík patří mezi těžko zařaditelné umělce. "Je urputný v tom, že žádnému směru a myšlenkové linii nedá prioritu," řekl.
Na výstavě je přes osm desítek děl, přes polovinu z nich je z letošního roku. Výstava má název Space Maker. "Zní to dynamicky, je v něm obsažena rychlost a autorovy odkazy na futurismus, kubofuturismus, pocta utopistickým směrům, které mířily do budoucnosti," řekl Korecký.
Podle něj jednou z hlavních metod autora je optický klam, nesoulad viděného a předpokládaného. Proto jsou třeba vstupy do jedné z místností galerie překryty barevnými plexiskly a za nimi bílá se jeví jako modrá, červená jako fialová. Stejně tak rezivý povrch objemných kvádrů a torz nábytku nebo figur záměrně zastírá divákovu představu o použitém materiálu a hmotnosti jednotlivých artefaktů.
Petr Písařík se narodil v roce 1968. V letech 1987 až 1994 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Aleše Veselého. V letech 1989 až 1993 byl členem skupiny Pondělí, kam dále patřili Milena Dopitová, Pavel Humhal, Petr Lysáček, Michal Nesázal a Petr Zubek. Vystavuje v ČR i v zahraničí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.