Kráva naložená do formaldehydu, jedno z nejslavnějších děl britského umělce-skandalisty Damiena Hirsta, narazila na nečekanou překážku cestou na výstavu v tokijském muzeu: japonský zákaz dovozu britského hovězího.
Hirstovo dílo "Matka a dítě, rozdělené", které představuje kráva a tele rozkrojené napůl a konzervované v nádobě naplněné formaldehydem, je součástí retrospektivy britské Turnerovy ceny.
Japonsko zakázalo dovoz hovězího z Británie po objevení případů nemoci šílených krav. Tokijské Mori Art Museum proto muselo přesvědčit celníky, že dokonce ani ti nejdobrodružnější gurmáni pravděpodobně nedostanou chuť zakousnout se do Hirstovy krávy.
Ta kráva není k jídlu
"Myslím, že jim moji zaměstnanci vysvětlili, že ta kráva není k jídlu," říká ředitel muzea Fumio Nandžó. Ale to byl jen začátek bitvy o vystavení díla, dodává Nandžó. Jakmile krávě dali povolení celníci, způsobila kurátorům těžkou hlavu jeho další část - formaldehydový nálev, v němž jsou zvířata uchována.
Původní kráva s teletem, které získaly kontroverzní Turnerovu cenu v roce 1995, začaly hnít, a proto bude japonské muzeum vystavovat novou a vylepšenou verzi, která je obvykle součástí expozice v Astrup Fearnly Museum v norském Oslu. "První kráva se rychle kazila. Tohle je druhá verze," říká Nandžó.
Na cestu do Japonska byly mrtvoly krávy a telete vyjmuty z původního formaldehydového nálevu a pro tokijskou výstavu budou uloženy do nové skleněné nádoby, která na ně v muzeu čeká. Ovšem zdravotní pravidla jsou v Japonsku přísnější než v Evropě.
Z obavy, aby formaldehydové výpary neotrávily zaměstnance při nalévání do nádoby, muselo muzeum slíbit, že instaluje nový, speciální ventilační systém. Což mimo jiné znamená vyvrtat stropem muzea novou šachtu, se kterou si dělníci budou muset pospíšit - poslední výstava v muzeu se uzavřela 6. dubna. Retrospektiva Turnerovy ceny má začít 25. dubna a potrvá do 5. července.
Foto: Tate Gallery, Reuters