Jedna z největších kulturních institucí Japonska NHK Promotions chce v roce 2012 na tři měsíce vystavit v tokijském Národním uměleckém centru všechna plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Pokud Rada hlavního města Prahy zapůjčení děl schválí, bude to poprvé v dějinách Česka, kdy celý cyklus obřích pláten opustí hranice republiky, potvrdil šéf Galerie hlavního města Milan Bufka.
"Dvacítka obrazů o slovanských dějinách by byla v roce 2012 na tři měsíce v muzeu, o kterém se říká, že je nejkrásnějším výstavním prostorem na této planetě. Už tam byla například kompletní výstava da Vinciho i Gogha a určitě by to zvýšilo prestiž Muchova díla i povědomí o České republice v Japonsku," řekl Bufka.
Informaci jako první zveřejnil Český rozhlas.
ČTĚTE TAKÉ: Mucha: Na výstavbu pavilonu pro epopej mám investora
Epopej, tvořená 20 plátny s náměty ze slovanské historie, je nyní vystavena v moravskokrumlovském zámku. Japonci za zápůjčku Česku slibují, že uhradí restauraci většiny obrazů z cyklu, zaplatí dopravu a výrobu speciálních transportních beden pro přepravu pláten, která mají rozměry až šest krát osm metrů. Slovanskou epopej by opravoval český tým restaurátorů a konkrétně by se zaměřil na 12 obrazů, které podle Bufky opravu nutně potřebují.
"Na konci příštího roku bychom ta plátna ze zámku v Moravském Krumlově srolovali a v klimatizovaných bednách bychom je letecky přemístili do centra Tokia," řekl Bufka. Podle něj tam sice obrazy budou tři měsíce vystavené, ale mimo Česko budou kvůli transportu i aklimatizaci děl asi půl roku.
"Jako šéf galerie bych byl určitě rád, kdyby pak přímo z Japonska v tom roce 2012 Slovanská epopej zamířila už ne do Moravského Krumlova, ale do Prahy, kde by mohla být umístěna buď v novém pavilonu, nebo v náhradních prostorech," prohlásil Bufka. Epopej prý může být dočasně nejenom ve Veletržním paláci, kde byla v roce 1928 poprvé vystavena, ale například i v Jízdárně Pražského hradu. Zamlouvá se mu i představa Muchova vnuka Johna Muchy, aby Muchovo muzeum vzniklo na Letné v Praze, na místě pomníku někdejšího sovětského diktátora J. V. Stalina.
Malířův vnuk John Mucha však řekl, že s vyvezením obrazů do ciziny nesouhlasí. "Považoval bych to, jako kdyby se někdo obrátil na ČR a požádal, aby veškeré korunovační klenoty ČR byly půjčeny někam do ciziny," uvedl. V převoz pláten vidí pro obrazy riziko. Navíc si myslí, že zapůjčení obrazů by bylo úspěšné a z epopeje by se stal "cestující cirkus po světě". Pak by se podle Johna Muchy oddalovalo konečné umístění epopeje v Česku a stala by se "dojnou krávou pro peníze".
Foto: www.mkrumlov.cz