John Mucha dosáhl svého. Začíná přetahování o epopej
26.07.2010 16:15
Slovanská epopej se zatím z Moravského Krumlova do Prahy stěhovat nebude. Radnice v Moravském Krumlově dnes na základě požadavku Muchovy rodiny dočasně zakázala manipulaci s dílem Alfonse Muchy.
ČTK to řekl krumlovský starosta Jaroslav Mokrý (ODS). Zákaz platí do vyřešení právních nejasností kolem darovací smlouvy z roku 1913, kterou Mucha epopej Praze daroval. Stěhování epopeje mělo začít dnes v poledne. Rozhodnutí města lze napadnout soudní žalobou.
Mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf ČTK řekl, že zástupci Prahy už s krumlovským starostou mluvili. Podle Wolfa a Muchovy nadace vydal Krumlov rozhodnutí o zachování pokojného stavu, což mu umožňuje občanský zákoník. "Nyní řešíme s právníky, jestli má takové rozhodnutí nějaký právní dopad," uvedl. Na úterý plánuje pražská radnice tiskovou konferenci.
Pokud by chtěla nyní Praha s obrazy manipulovat, měla by jí v tom, podle právního zástupce Muchovy rodiny Tomáše Davida, zabránit policie. Pokud se Praha proti rozhodnutí odvolá, bude o záležitosti rozhodovat nadřízený orgán - v tomto případě krajský úřad. Kdyby odvolání nebylo úspěšné, musela by se Praha domáhat svých práv prostřednictvím žaloby u soudu.
Muchova rodina tvrdí, že darovací smlouva není právně účinná. Praha dle ní měla na výslovnou žádost slavného malíře postavit pro epopej výstavní pavilon, což ale dosud neučinila. Tím prý nenaplnila podmínky spojené s darovací smlouvou, a slavné dílo je proto dle Muchovy rodiny bez majitele. "Jsem rád, že do doby vyjasnění vlastnictví bude epopej na místě, které přes 50 let zajišťuje ideální podmínky pro její existenci," uvedl dnes John Mucha, vnuk autora epopeje. Rodina podle něj chce dál spolupracovat s Prahou na vybudování pavilonu pro definitivní umístění epopeje.
Komu epopej, tvořená 20 rozměrnými plátny zobrazujícími dějiny Slovanů, patří, by měl v budoucnu rozhodnout soud. "Muchovi potomci nyní musí toto jednání vyvolat," dodal starosta. Podle některých právních názorů by mohl soud na Slovanskou epopej hledět jako na takzvanou ležící pozůstalost. Lze ji přirovnat k domu, jehož majitel před mnoha lety zemřel a teprve nyní se s dlouhou časovou prodlevou řeší, jak bude s jeho majetkem naloženo.
Ve sporu o vlastnictví se Praha a Muchova rodina opírají o různé dokumenty. Rodina malíře argumentuje dohodou, kterou podepsal autor pláten a americký mecenáš Charles Crane. V té je údajně uvedeno, že obrazy budou darovány Praze pod podmínkou vystavění nové galerie. Praha se ale opírá o předávací protokoly k jednotlivým obrazům, v kterých se údajně mluví pouze o důstojném vystavení epopeje.
Epopej je vystavena již bezmála 50 let v Rytířském sále krumlovského zámku. Muchovi potomci se dnes ráno obrátili na nejbližší správní orgán, jímž je radnice v Moravském Krumlově, aby manipulaci s dílem do vyřešení nejasností zakázal. Paragraf, o nějž se podle Wolfa radnice v rozhodnutí opírá, uvádí, že "došlo-li ke zřejmému zásahu do pokojného stavu, lze se domáhat ochrany u příslušného orgánu státní správy. Ten může předběžně zásah zakázat nebo uložit, aby byl obnoven předešlý stav. Tím není dotčeno právo domáhat se ochrany u soudu".
Záměr přestěhovat epopej do Prahy a tam ji vystavit ve Veletržním paláci se setkal s ostrou kritikou veřejnosti. Hlavní námitkou je, že Praha nemá pro epopej Muchou požadovaný pavilon. Mnozí upozorňují na to, že Praha epopej nepotřebuje, protože je plná historických památek. Pro Moravský Krumlov by ale odstěhování díla znamenalo těžkou ránu. Se zánikem zámecké expozice by město přestali navštěvovat turisté, což by přineslo krach četným podnikatelům především v pohostinství.
Krumlovští studenti uspořádali v neděli proti stěhování protest, jehož se účastnilo asi 1000 lidí. Podle nich je za stěhováním epopeje snaha současného vedení Prahy získat před nastávajícími komunálními volbami levné body u voličů.
Samotné stěhování by bylo, vzhledem k velikosti pláten, složitou operací trvající až měsíc. U každého z obrazů musí být postaveno lešení. Po svěšení by se dílo pomalu narolovalo do speciální cívky a v ní by se pak převezlo do Prahy.
Dílo se do Moravského Krumlova dostalo po druhé světové válce značně poškozené. Bylo zrestaurováno a pak i trvale vystaveno v tamním zámku. Expozici ročně navštíví přes 30 000 lidí. Otevřena bude až doslova do poslední chvíle. Lidé by tedy při případném stěhování epopeje měli být svědky toho, jak restaurátoři dílo balí do speciálních cívek a odvážejí.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.