Pouliční umění
Lampy Krištofa Kintery. Zázrak i memento mori
24.06.2011 16:30
Pokroucená pouliční lampa s názvem Z vlastního rozhodnutí, kterou instaloval Krištof Kintera do pražského parku Folimanka pod Nuselský most, není jeho prvním dílem, které pracuje s veřejným osvětlením. Podívejte se i na Kinterovy lampy z posledních let.
Kinterovo memento mori v podobě pokroucené lampy s názvem Z vlastního rozhodnutí (My Choice) se poprvé rozsvítilo ve čtvrtek 23. června. Skulptura stojí u jednoho z pilířů Nuselského mostu a neosvětluje zem - svítí do míst, kde stovky sebevrahů prožívaly poslední okamžiky svého života. Na první rozsvícení se přišly podívat zhruba čtyři desítky lidí, mezi nimi i několik těch, kteří s instalací objektu připomínajícího sebevrahy nesouhlasí.
Jde o jedinou Kinterovu lampu, která vzbudila společenskou diskusi. Kintera objekt do smutně proslulého místa instaloval už před několika týdny. Svou minimalistickou sochou chce připomenout 350 lidí, kteří si skokem z Nuselského mostu vzali život. Po vybudování zábran už dva roky nikdo neskočil a on doufá, že už ani nikdo neskočí. K lampě pak na památku obětí položil žlutou chryzantému a žlutočervenou růži.
Objekt má ale i své odpůrce: "Instalování pomníku sebevrahům z Nuselského mostu, které je iniciativou radnice Prahy 2, jde proti civilizačnímu trendu odmítnutí sebevraždy, proto s tím nesouhlasím," řekl člen zastupitelstva Prahy 2 za TOP 09 Zdeněk Lochmann. V ruce držel nápis "Nesouhlasím s pomníkem sebevrahům". "Měli by spíše opravit schody, šetří se každá koruna, a vyhazuje se za zbytečnosti," doplnil jeden z přihlížejících.
Starosta Jiří Paluska přiznal, že nebylo jednoduché se v radě shodnout na instalaci tak provokativní sochy, ale teď je rád, že tu tento vztyčený prst na paměť sebevrahů je. Psychiatr Ilja Žukov doplnil, že možná až tři čtvrtiny sebevrahů, kteří z Nuselského mostu skočili, mohlo najít pomoc u odborníků, kdyby se nebáli za nimi přijít. Dohodl proto se starostou osvětové akce, aby veřejnosti zpřístupnil psychiatrii a zbavil ji strachu z ní.
Výtvarník a sochař Krištof Kintera je na české výtvarné scéně znám především díky svým neotřelým výtvarným projektům a multižánrovým instalacím. Často pracuje s elektronickými součástkami, s jejichž pomocí dokáže své umělecké objekty nejen rozsvítit, ale i rozpohybovat nebo "rozmluvit". Touto schopností obdařil například igelitovou tašku s nákupem, která si hlubokým hlasem stěžovala na konzumní společnost. Rozruch vzbudil také vytvořením figury, která na výstavě tloukla hlavou do stěn. Kintera se podílel rovněž na vzniku proslulé Entropy, jejímž autorem byl kontroverzní umělec David Černý.
Sedmatřicetiletý výtvarník studoval na akademiích v Praze a Amsterodamu. Má za sebou řadu samostatných výstav nejen v Česku, ale i v Paříži, Krakově, Mnichově, Štrasburku a Lublani. V současné době učí na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, pracuje také jako kurátor.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.