Umění a starožitnosti
Milionová aukce: Mánesova krajina, historická helma i broušený diamant
22.11.2016 13:50
Krajinomalba Antonína Mánesa za tři čtvrtě milionu korun a historická přilba s téměř půlmilionovou vyvolávací cenou patří k ozdobám prosincové brněnské aukce umění a starožitností. Nového majitele možná dostane také broušený diamant s průměrem přes sedm milimetrů. Jeho dražba začne na 110 tisících korun.
Mánesovo plátno nese název Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka a pochází z 20. let 19. století. Malíř se inspiroval v okolí Mnichova Hradiště. Stejně jako evropští krajináři období klasicismu a romantismu, i on v přírodě vyhledával a věrně zaznamenával malebné motivy, aby je pak v ateliéru různým způsobem spojoval a přeskupoval do vymyšlených přírodních scenerií, stojí v odborném posudku k obrazu.
Dalším velkým plátnem v aukci je Krajina s cestou a se stafáží, kterou odborníci připisují nizozemskému malíři Jacobu de Heuschovi. Působil na konci 18. století. Vyvolávací cena je 480 tisíc korun. O deset tisíc korun vyšší vyvolávací cenu má helma z Německa z období kolem roku 1500. Má sklopné hledí a zvedací podbradník. Na dvou místech je helma proražená, jde o následek zásahů z boje.
Dražba se uskuteční 10. prosince v aukčním domě Zezula na Hlinkách. Ačkoliv v katalogu převažuje staré umění, nechybí ani soudobá tvorba. Do dražby jdou třeba dva akryly na plátně od uznávaného brněnského streetartového výtvarníka vystupujícího pod pseudonymem Timo.
Diskuse