Milionová dražba v Praze: Malby vlámských mistrů našly kupce

Kultura
12. 11. 2017 08:15
Ředitel pražské Galerie Ustar Pavel Urban.
Ředitel pražské Galerie Ustar Pavel Urban.

Dvě velkoformátové malby vlámských mistrů z konce 16. století se v pražské aukci prodaly dohromady za víc než 10,5 milionu korun. Řekl to Pavel Urban z firmy Starožitnosti-Galerie Ustar, která dražbu pořádala. Neupřesnil, zda obrazy pocházející z evropských soukromých sbírek koupili zájemci z Česka, nebo ze zahraničí.

Olej na plátně Mojžíš vyrážející vodu ze skály, jehož autorství je připisováno Jacobu de Backerovi, byl vydražen za vyvolávací cenu pět milionů korun, k níž musí kupec doplatit 20procentní aukční přirážku. Antverpský malíř de Backer byl podle aukčního katalogu ve své tvorbě silně ovlivněn italským malířstvím manýristického stylu Giorgia Vasariho. Backerovi připisované obrazy vznikaly patrně ve větší malířské dílně.

Za 3,8 milionu korun plus 20procentní aukční přirážku se prodal olej na plátně Zimní krajina s větrným mlýnem připisovaný dalšímu antverpskému malíři Jacobu Grimmerovi. Vyvolávací cena byla 2,6 milionu korun. Grimmer bývá označován za pokračovatele Pietera Brughela staršího, jeho malby s biblickými či mravoličnými příběhy směřují k zachycení reálné krajiny. "Je výmluvné, že jeho obraz krajiny vlastnil (dle posmrtného soupisu majetku) i Rembrandt," píše se v aukčním katalogu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Další čtení

Česká filharmonie otevře 130. sezonu koncertem s díly Ravela a Šostakoviče

Kultura
25. 3. 2025
ilustrační foto

Věda v praxi: Jak se dostat do klubu v Berlíně? Vznikla pozoruhodná studie

Kultura
25. 3. 2025

Vodojemy v Brně navštívilo přes sto tisíc lidí. Lákají je koncerty i prohlídky

Kultura
24. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ