Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou obnovila po zhruba třiceti letech svoji expozici gotického umění. Středověká umělecká díla z 13. až 16. století mohou návštěvníci od soboty vidět v nově uspořádaném sále.
V Alšově jihočeské galerii je vystaveno přes 130 uměleckých předmětů. Většinu expozice tvoří sochy a deskové obrazy, z nichž některé pocházejí z oltářních celků. Stálá expozice gotiky v Hluboké byla obnovena zhruba po třiceti letech za více než dva miliony korun, které uhradil Jihočeský kraj jako zřizovatel této galerie. Doplnilo ji asidvacet exponátů, některé byly nově zrestaurované. Všechna díla vznikla v církevním kontextu a sloužila v liturgii nebo pro osobní zbožnost.
Převažují madony a deskové obrazy, které jsou poprvé v historii galerie vystaveny tak, aby vynikla i jejich druhá strana. "Obě strany obrazů spolu významově souvisí, protože obě byly využívány. Během svátků byla vidět mariánská strana, v jiné dny byl obraz na oltáři otočen. Když byly neseny při procesích, mohl zástup věřících také sledovat obě strany," uvedl autor expozice Roman Lavička z českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu.
Druhá nejvýznamnější sbírka u nás
Sbírka Alšovy jihočeské galerie je podle Lavičky druhou nejvýznamnější sbírkou středověkého umění v tuzemsku a obsahem a kvalitou patří do evropské špičky. V regionu totiž působila řada mistrů a také tam na zakázku proudila vzácná díla odjinud. Díky tomu pak jižní Čechy ve 20. století sloužily jako pokladnice umění a staly se zdrojem prvotřídních uměleckých děl pro Národní galerii i zahraniční sběratele, vysvětlil Lavička. Některé vystavené předměty pocházejí ze sousedních oblastí spjatých obchodními stezkami, zejména z Horních Rakous a jižního Bavorska.
Foto: Alšova jihočeská galerie