Salvator Mundi
Na jachtě saúdského prince je asi da Vinciho obraz
11.06.2019 13:42
Nejdražší obraz světa Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda da Vinciho, který byl v roce 2017 prodán za 450 milionů dolarů (10,18 miliardy korun), se patrně nachází na luxusní jachtě Serene saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na server arnet.
Podle listu The Wall Street Journal obraz o rozměrech 65 krát 45 centimetrů na ořechovém dřevě, dražený v roce 2017 aukční síní Christie's, zřejmě koupil saúdský princ Badr bin Abdalláh, který jednal v zastoupení korunního prince. Aukční síň to nepotvrdila.
Obraz Salvator Mundi, na němž Kristus vystupuje z temnot, jednou rukou žehná světu a ve druhé drží průsvitnou kouli, měl být vystaven loni v září v muzeu Louvre Abú Zabí, které je partnerem pařížského muzea. Muzeum emirátu však oznámilo odklad výstavy. Ministerstvo kultury a turistiky emirátu nicméně ujistilo, že je majitelem obrazu.
Ohledně lokace obrazu se server artnet odvolává na dva zdroje blízké transakci. Na konci května kotvila 134 metrů dlouhá jachta, kterou postavila italská loděnice Fincantieri, v egyptském přístavu Šarm aš-Šajch v Rudém moři, napsala agentura Bloomberg.
Otevřené moře sice zřejmě není nejlepším místem pro uchovávání maleb starých mistrů, ale takový případ není výjimkou. Britský obchodní a vlastník fotbalového klubu Tottenham Joe Lewis si na své jachtě Aviva pověsil Triptych britského malíře Francise Bacona, jehož cena se odhaduje na 70 milionů dolarů (1,58 miliardy korun).
Podle serveru artnet zůstane obraz na jachtě korunního prince do té doby, než Rijád otevře nové kulturní centrum v oblasti Ulá na severozápadě země. Projekt je zatím v přípravné fázi.
Někteří odborníci pochybují o pravosti obrazu a připisují ho spíše Leonardově dílně než samotnému Leonardovi. Argumentují například nepřesnou anatomií, detaily malby anebo tím, že Leonardo se o obrazu nezmínil ve své korespondenci.
Dosud se hojně spekulovalo o tom, kde se obraz nachází a kdo jej koupil. Podle společnosti Artprice muslimští učenci z univerzity al-Azhar v Káhiře poradili korunnímu princi, aby se z náboženských důvodů s obrazem veřejně neukazoval. Krista považuje islám za proroka, ale obraz ho ukazuje jako zachránce světa, tedy jako Boha, a to není v islámu možné. Tento názor potvrzují i další zdroje, zejména experti na dějiny náboženství.
Pařížský Louvre chce dílo letos vystavit na velké výstavě uspořádané u příležitosti 500 let od smrti tohoto renesančního umělce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.