Součástí rozsáhlého projektu, který v sobě spojuje architekturu, literaturu, film, výtvarné umění i hudbu, je nový román spisovatele Miloše Urbana Urbo Kune. Vychází 15. října v Argu v rámci Velkého knižního čtvrtku. Urbanův příběh se odvíjí od fiktivního města - domu, jehož model vytvořili studenti architektury na ČVUT. Román bude pokřtěn 21. října v centru DOX, kde bude rozměrný model utopického města vystaven.
Autor říká, že román je prvním dílem, které začínal psát "na zakázku"; po jeho dokončení ho ale vnímá jako svébytné dílo. Oslovil ho architekt Petr Hájek, pod jehož vedením studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze a VŠVU v Bratislavě model během dvou let vytvořili jako své ročníkové práce. Utopické město pro 30 tisíc obyvatel navrhli do těžební jámy zbraslavského kamenolomu. Každý student dostal za úkol zpracovat nějakou funkci města. A Miloš Urban byl požádán, aby vymyslel fiktivní příběh o městě.
"Mezi funkcemi, které město má, chyběla veřejná knihovna. Byla tam knihovna klášterní i knihovna pro slepce, ale ne pro veřejnost. Napadlo mě přivolat knihovníka z Prahy, aby ji vybudoval. Ten ale na místě zjistí, že se tam dějí zlovolné věci...," popsal svou novou knížku Urban. Román ilustrují nákresy a vizualizace města, jež vznikly v ateliéru a vysokoškolském kurzu Petra Hájka.
Na křtu románu bude vystaven čtyřmetrový model města Urbo Kune. Struktura modelu poslouží jako partitura, kterou Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup zhudební. Autorem názvu Urbo Kune (v překladu z esperanta společné město) a myšlenky navrhování měst nikoli dle regulací, nýbrž na základě hudebních partitur, je rakouský teoretik Jan Tabor.
Nový román Urbo Kune spoluvytvářeli s Urbanem studenti architektury
Kultura
13. 10. 2015 13:52Spisovatel Miloš Urban.
Autor: ČTK Foto: ČTK , YouTube, Čejka Jaromír