Skupina Ztohoven získala zastánce, s jakým asi nepočítala. Jiří Paroubek na svém profilu na Facebooku uvedl, že policie by měla členům Ztohoven za jejich poslední akci Občan K. spíš poděkovat, než aby je zatýkala.
"Někoho, kdo mne opravdu nezná a podléhal několik minulých let mediálnímu klišé v souvislosti se zásahem policie na CzechTeku, tímto názorem možná překvapím," píše bývalý předseda sociální demokracie. "Opravdu si ale myslím, že projekt skupiny Ztohoven Občan K., tedy fiktivní vytváření identit a jejich využívání k ‚uměleckým‘ účelům, je spíše počinem chvályhodným a zajímavým."
Uvozovky kolem slova umělecký sice naznačují, že Jiří Paroubek má, co se výtvarna týče, asi trochu jiný vkus, nicméně jeho názor na věc jako takovou je jasný. Ztohoven poslední akcí chtěli pozměněnými občankami upozornit na snadné zneužití identity. Jenže po dvou dnech prezentace zasáhla policie a odvezla občanky i Romana Týce.
"Skupina Ztohoven totiž ukázala, jak je jednoduché v dnešní době někomu ukrást jeho život a zneužít jej. Ukázali, jak jednoduché je obalamutit systém, který se tváří sebevědomě a bezchybně. Skupina Ztohoven svůj úspěch nezneužila a nechtěla nikoho podvést. Proto nemohu pochopit zásah policie proti jejich členovi Romanu Týcovi a proti celé výstavě vůbec. Policie by měla naopak zjišťovat, jak je možné, že systém selhal a kdo selhal," rozepsal se Paroubek.
A nakonec přišla nejméně očekávaná slova. "Jsem přesvědčen, že policie by měla umělcům ze skupiny Ztohoven poděkovat a spolupracovat na odhalení a vyřešení problému. Já se jako poslanec budu o celou věc zajímat dál," slibuje Jiří Paroubek.
ČTĚTE TAKÉ: Policie si přijela pro občanky. Zatkla i člena Ztohoven
Jasný názor mají ale i členové skupiny. Mluvčí Ztohoven pro akci Občan K. on-line deníku TÝDEN.CZ k této věci řekl: "Se vzpomínkou na Paroubkovo jednání v rámci brutálního policejního zákroku na účastníky CzechTeku v roce 2005 vnímáme jeho dnešní slova jako nepodařený a nekalý vtip. S touto osobou nechceme mít nic společného."
Foto: facebook a Jan Schejbal