Nejslavnější obraz
Rembrandtova Noční hlídka bude restaurována
16.10.2018 23:12
Nejslavnější obraz nizozemského malíře Rembrandta bude s pomocí moderních technik a před zraky veřejnosti důkladně restaurován. Podle amsterodamského Říšského muzea (Rijksmuseum), které má slavnou olejomalbu ve svých sbírkách, půjde o dosud nejrozsáhlejší restaurátorský a badatelský projekt zaměřený na obraz z roku 1642.
Obraz Noční hlídka bude restaurován přibližně 350 let po Rembrandtově smrti. Projekt má být zahájen příští rok v červenci přímo v muzeu "před zraky návštěvníků a světa", oznámil ředitel amsterodamského muzea Taco Dibbits.
"Noční hlídka je jedním z nejslavnějších obrazů světa a je úkolem muzea o něj co nejlépe pečovat," řekl Dibbits.
Rijksmuseum každoročně navštíví více než dva miliony lidí a obraz Noční hlídka je podle agentury DPA nejvzácnější umělecké dílo Nizozemska. Obraz barokního malíře znázorňuje amsterodamskou milici vedenou kapitánem Fransem Banningem Cocqem, jenž dává svému poručíkovi Willemu van Ruytenburchovi povel k odchodu.
Obraz zaujímající plochu přibližně 17 metrů čtverečních bude příští rok v červenci vyňat z rámu a přenesen na speciální malířský stojan. Kolem něj bude vybudován skleněný ateliér. Nejprve budou dílo zkoumat experti s pomocí nejnovějších technik, skenerů a mikroskopů. Poté bude restaurován. Práce mají být živě přenášeny i na internetu.
Obraz Noční hlídka v minulosti utrpěl necitlivými restaurátorskými zásahy i útoky vandalů. Jeho dnešní název vznikl pod dojmem, že zachycuje noční scénu, což bylo způsobeno dodatečným tmavým nátěrem. Ten byl odstraněn až ve 40. letech 20. století. Původní název obrazu je Posádka kapitána Franse Banninga Cocqa a poručíka Willema van Ruytenburcha.
Noční hlídka pak byla naposledy restaurována v roce 1976, když obraz poškodil nožem psychicky narušený muž. Podruhé byl obraz poškozen v roce 1990, kdy z něj musela být odstraněna kyselina, kterou ho potřísnila jiná duševně narušená osoba.
Nový restaurátorský projekt má trvat několik měsíců a stát má zhruba tři miliony eur (přes 77 milionů korun).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.