Slovanská epopej
Utajované Muchovy plísně: hazard s kulturním dědictvím
23.01.2017 05:45 Původní zpráva
Slovanská epopej znovu budí emoce. Monumentální cyklus pláten míří na cestu do Asie, která mu podle restaurátorských kapacit může ublížit. Spory vyvolává i další osud slavného díla po jeho návratu.
Když Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej, přál si, aby vzbudila velký zájem. Povedlo se. Dvacet rozměrných pláten (až šest krát osm metrů) s výjevy ze slovanské historie nemá ve světě obdoby. Rozruch, který však epopej vyvolává nyní, by Muchovi příjemný nebyl.
Právě v těchto dnech chystají restaurátoři převoz pláten do Japonska. Celá Slovanská epopej do zahraničí ještě nikdy nevycestovala (vždy šlo jen o části) a podle řady odborníků jde o zbytečný hazard. "Vzhledem k použitým materiálům, například vaječná tempera, klih, je jasné, že se na malbách vyskytují plísně, jež se mohou v jiných klimatických podmínkách snadno rozbujet, čímž se barva začne olupovat," varuje členka prezidia Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Zuzana Poláková.
Cestou do Japonska přitom asijské putování Slovanské epopeje podle informací TÝDNE možná neskončí: ministerstvo kultury se totiž přes prosincové prohlášení zcela nevzdalo plánů na její další vývoz do Číny.
Muchova diplomatická mise
Ministerstvo se rozhodlo Slovanskou epopej zapůjčit do Tokia v rámci Roku české kultury, který v Japonsku probíhá k šedesátému výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů. V Tokiu bude soubor vystaven od počátku března do června. Rovnou z Japonska měla být plátna původně na zhruba tři roky převezena do Číny, ale kvůli obavám odborníků od toho ministerstvo v prosinci oficiálně odstoupilo s tím, že partner zatím není schopen poskytnout dostatečné záruky.
"Slovanská epopej se po ukončení výstavy v Japonsku bude vracet do České republiky, kde bude uložena po dobu dalších čtyř měsíců. Teprve poté by v případě kladného rozhodnutí ministerstva kultury o povolení k vývozu odcestovala do Číny," sdělila TÝDNU mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Podle českých restaurátorských špiček však podobné putování slavné epopeji nesvědčí.
Poničený Komenský
Znalecký posudek, který si nechalo vypracovat ministerstvo, je podle restaurátorky Polákové i dalších odborníků postaven na vodě, soubor pláten rozhodně není v tak skvělém stavu, jak se v něm tvrdí. Pokud by byly provedeny všechny potřebné diagnostické metody (snímání za UV světla či stěry zkoumající výskyt plísní), nemohl by podle renomované restaurátorky být vývoz díla povolen. Hrozbu olupování barvy při změnách klimatických podmínek podle ní zvyšuje navíjení pláten na role, na kterých cestují....
* Muchův cyklus vyžaduje velmi specifické výstavní podmínky. Jaké?
* Která plátna jsou poškozena už nyní?
* Souhlasil by se transportem díla sám malíř?
CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERĚ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.