Neobvyklý artefakt
V aukci se bude nabízet dílo Epose 257 s pravými bankovkami
28.09.2018 10:00
Pod názvem 3080 transakcí se v aukci objeví dílo výtvarníka Epose 257. Neobvyklý artefakt se skládá z tisíců platných českých bankovek o celkové hodnotě 878 600 korun a igelitové tašky. Číslo v názvu díla popisuje počet transakcí, jimiž bankovky prošly během loňské Eposovy výstavy v Národní galerii, kde návštěvníci byli vyzváni ke směně jedné své bankovky za novou ve stejné nominální hodnotě. Všechny bankovky, jež jsou součástí díla, mají evidovaná čísla a autor případnému kupci poskytne certifikát o pravosti získaných peněz.
Dílo 3080 transakcí bude dražit 7. října společnost European Arts. Katalog jako odhadní cenu uvádí milion až 1,5 milionu korun. Podle ředitele společnosti Alberta Trnky dílo upozorňuje na téma oběhu peněz, komodit a služeb. "Epos 257 si bere za své rukojmí princip investic do uměleckých děl i dražbu samotnou coby formu prodeje umění," řekl Trnka.
Dražitelé se zároveň podle něj více než kdy jindy stávají spoluautory umělecké hodnoty díla a případným navýšením vyčíslují hodnotu uměleckého aktu, kterými jsou loňská akce v NG i současná aukce. Na budoucích majitelích díla zůstává, jak s vydraženými penězi naloží.
Pro nové bankovky, které směňoval s návštěvníky výstavy, chodil výtvarník do České národní banky. Epos do projektu vložil část rodinného jmění a uložené je měl v trezoru ČNB. Otec už se ptal, kde peníze jsou, říká Epos k nadcházející dražbě, která bude symbolicky naproti ČNB v Obecním domě.
Autenticitu a unikátnost uměleckému dílu dodává igelitová taška, která se podle Trnky dá zaměnit možná ještě hůře než evidované bankovky, neboť ležela léta kdesi ve křoví a pochází z obchodu, který již neexistuje. Souvisí s Eposovými aktivitami na městských periferiích, kde se dlouho pohybuje a z nalezených předmětů i svých zážitků těží pro svou tvorbu.
Epos 257 vyšel z pražské graffiti scény, je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Věnuje se intervencím do veřejného prostoru i galerijnímu zprostředkování podobných postupů. K jeho nejznámějším kouskům patří rozestavění balíků sena po Praze nebo prodej výřezů z předvolebních billboardů. Autorsky zarámované portréty Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga si jejich nový vlastník pořídil za dva miliony korun.
Jeho práce je ovlivněna zájmem o grafický design a architekturu, její součástí je společenská tematika. Svou identitu neprozrazuje, jelikož svou prací často porušuje zákon. Epos si říká proto, že chce vyprávět svůj příběh, číslo znamená někdejší paragraf z trestního zákoníku, který se věnuje poškozování cizí věci - ten se vztahuje i na graffiti. U jména Epos 257 zůstal i poté, co se trestní zákoník změnil. Podle původního paragrafu 257 byl například odsouzen Roman Týc za své panáčky na semaforech.
Diskuse