Kostnické výročí
V Berlíně se otevírá výstava věnovaná mistru Janu Husovi
17.01.2014 08:41
Výstava věnovaná postavě českého církevního reformátora Jana Husa se otevírá na zastoupení německé spolkové země Bádensko-Württembersko v Berlíně. Akce uspořádaná bádenským Zemským muzeem předznamenává větší cyklus výstav, které v letošním roce připomenou šestisté výročí zahájení kostnického koncilu, který vyřešil schizma v katolické církvi, ale zároveň neblaze proslul i Husovým upálením.
"Mistr Jan Hus byl nejen fascinující osobností, nýbrž silně ovlivnil i průběh církevních dějin," řekl bádensko-württemberský ministr pro spolkovou radu Peter Friedrich a zdůraznil, že Husovy myšlenky vyústily v církevní reformaci. "Výstavou chceme zdůraznit význam jeho osoby a vliv jeho působení až do dnešní doby. Velmi mě těší, že došlo k této výstavě v prostorách našeho zastoupení v Berlíně," doplnil.
Hlavním exponátem výstavy je část textilie, která údajně pochází z Husova pláště. Látka je mimořádná, protože po Husově upálení v červenci 1415 bylo vše, co na hranici zbylo, vhozeno do Rýna, aby se zabránilo kultu českého kazatele. Švýcarští vědci ale při rozboru textilie došli k závěru, že pochází ze závěru 14. století a hodí se ke skromným nárokům typickým pro středověké žebravé řády, a proto by útržek skutečně mohl být součástí Husova oděvu.
Na výstavě je rovněž k vidění vidění faksimile kroniky Richentala, která názornými ilustracemi dokumentuje proces a upálení Husa. Vystavena je také například pamětní schránka ze dřeva stromu, který údajně vyrostl na místě hranice.
Výstava o Husovi potrvá v Berlíně do 5. února. V dubnu na ni v Kostnici naváže velká výstava věnovaná koncilu, která bude otevřena až do září.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.