Prestižní ocenění
Vítězem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal Marek Ther
25.11.2011 20:23 Aktualizováno 25.11. 21:05
Letošním laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého pro českého výtvarného umělce do 35 let je autor krátkých videí a filmů Marek Ther. Mezinárodní odborná porota, v jejímž čele letos usedl uznávaný kurátor newyorského Muzea moderního umění (MoMA) Christian Rattemeyer, na Therově tvorbě ocenila zejména jeho odvahu překonávat společenská tabu a předsudky. Ther zpracovává často tabuizovaná témata včetně homosexuality, sexuální agrese či poválečného odsunu Němců.
"Krása a horor, stejně jako mysterium a racionálno, jsou v Therově díle představeny v komplementárních kategoriích, které nevylučují jedna druhou," uvedl za pětičlennou porotu kurátor Rainer Fuchs.
Dnešní slavnostní předávání v prostorách holešovického Centra současného umění DOX zhlédly stovky diváků. Režie ceremonie se ujal výtvarník a jeden z laureátů ceny Michal Pěchouček, který ji pojal jako svérázný rozhlasový pořad. Krátce po půl osmé pak ale komicky laděný program nahradilo vyhlašování letošních výsledků, kterého se ujal výtvarník Theodor Pištěk.
Na přítomné ale čekalo velké překvapení. Moderátorka večera totiž oznámila, že všichni finalisté nejsou v pražských Holešovicích, ale v Moravské galerii v Brně. Předávání ceny se tak událo telefonicky. "Nemůžu ani moc mluvit, jak jsem překvapený. Nasedáme do auta a jedeme. Za dvě hodiny jsme v Praze," vzkázal překvapeným hostům Ther. Později řekl, že se mu nápad na neúčast finalistů na vyhlašování líbí. "Myslím, že se to Michalovi Pěchoučkovi moc povedlo. Něco takového tady ještě nebylo. Jsem rád, že jsme všichni pohromadě a jedeme do Prahy. Z ceny mám velkou radost," dodal.
Vůbec poprvé porotci ocenili autora videa a krátkých filmů. Ther za sebou překvapivě nechal zbylé čtyři finalisty - sochaře Dominika Langa, fotografa Jiřího Thýna, autora videoinstalací Filipa Cenka a všestranného konceptuálního umělce Pavla Sterce.
Marek Ther (1979) je absolventem Akademie výtvarných umění, kde studoval mimo jiné v ateliéru Vladimíra Skrepla. Mladý výtvarník ovšem brzy malbu opustil a začal se věnovat novým médiím - videu a filmům. "Já sám bych video art nerozděloval na film a video. Pro mě je to výrazově stejné médium, které se často liší jen technickými prostředky. Často se stává, že na festivalech se nejprve ptají, na co jsem točil, aniž by je vlastně zajímalo o čem," popisuje Ther, který svou tvorbu představoval na videoartových festivalech ve Spojených státech, Německu, Slovensku nebo v Nizozemsku. V budoucnu by chtěl ale se svou tvorbou proniknout i na filmové plátno. "Celovečerní film je pro mě výzva. Pracuji na scénáři, snad se mi podaří film realizovat."
Cena pro české mladé výtvarné umělce byla založena v roce 1990 z podnětu Václava Havla, dramatika a spisovatele, akademického malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Nese jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa Jindřicha Chalupeckého.
Vítěz získává jako odměnu 100 tisíc korun na realizaci výstavy v pražské Galerii Václava Špály, absolvuje šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a dostane finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun. Mezi laureáty jsou například Kateřina Šedá, Ján Mančuška, Jiří Černický nebo Eva Koťátková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.