Czech Photo Centre
Výstava fotografií Vladimíra Bruntona představí učení kabala
15.08.2019 10:17
Filozofii, historii a současnost učení kabala představí od čtvrtka nová výstava Odhalená kabala v pražské galerii Czech Photo Centre. Návštěvníci si na ní prohlédnou snímky znázorňující evoluci a stvoření světa od fotografa Vladimíra Bruntona, který se ve své tvorbě vrací k ruční technice vyvolávání snímků.
"Na rozdíl od mystických směrů, které neprávem používají název kabala, je původní, autentická kabala vědou. Její vysvětlení zákonů přírody a lidského vývoje je opřeno o důkazy a dosažené zkušenosti hlavních představitelů kabaly. Popisují zákonitosti vyšších světů, které postupně poznávají, a které ovlivňují ten náš, fyzický," uvedl Brunton.
Brunton se u svých snímků vrací ke staré ruční technice zpracování fotoobrazu, která se používala před sto lety. Fotokoláže několika snímků přenáší na vlastnoručně vyrobené japonské ruční papíry nebo plátna. U svých prací autor nejčastěji využívá stříbrnou želatinu, která funguje jako světlocitlivá emulze. Tu poté nanáší na plátno, obraz vyvolá v chemických lázních a tónuje sulfidem pro stálost fotografie. Druhou metodou, kterou Burton využívá, je olejografie. Jde o přenos fotografie na olejovou barvou na japonský ruční papír.
Vladimír Brunton se na dráhu fotografa vydal v roce 2000. Věnuje se historickým metodám zpracování fotografie, výrobě japonského ručního papíru a fotografování. V Kostelci na Hané má vlastní papírnu, v níž vyrábí ruční papíry z lýka keřů morušovníku. Zkušenosti získal také cestováním do zahraničních zemí jako Japonsko, Izrael, USA nebo Čína.
Mezi Bruntonova nejrozsáhlejší díla patří soubor fotografických portrétů známých osobností, které vzhledem k použité technice působí jako obrazy. Mezi fotografovanými byli například Václav Havel, dalajlama, Tomáš Baťa nebo Miloš Forman.
Výstava potrvá do 15. září a otevřena bude každý den kromě pondělí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.