Výstava nazvaná Pink Floyd: Their Mortal Remains (Jejich smrtelné ostatky), která od 13. května běží v londýnském Victoria and Albert muzeum (V&A), trhá rekordy návštěvnosti a patrně se stane nejnavštěvovanější hudební expozicí, jakou toto muzeum kdy připravilo. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
Dosud nejvíce návštěvníků zavítalo na retrospektivu Davida Bowieho, kterou muzeum připravilo v roce 2013 - tři roky před jeho smrtí. Bowieho expozici zhlédlo 311 tisíc lidí, zatímco výstava Pink Floyd už překonala hranici 300 tisíc návštěvníků a vzhledem k vysoké poptávce se ji galerie rozhodla o dva týdny prodloužit; namísto konce září tak potrvá do 15. října.
Expozice Pink Floyd líčí příběh skupiny, která přepsala pravidla rockových koncertů a opakovaně posunula umělecké hranice. Kurátorka muzea Victoria Broackesová, která pracovala i na Bowieho show, exhibici popsala jako "obrovskou spolupráci mezi V&A a Pink Floyd. Nejen členy kapely a především Nickem Masonem, ale také všemi tvůrčími osobnostmi, návrháři a architekty, s nimiž mnoho let spolupracovala."
"Toto spojení autentických kulis scény, úžasného zvuku, rock'n'rollové podívané a prostředí V&A přispělo k úspěchu výstavy nejen u fanoušků, ale u široké škály diváků všech věkových skupin," dodala kurátorka.
Populární expozice zaměřené na rock a pop se staly významnou součástí činnosti V&A od první podobné show Kylie Minogueové v roce 2007. Muzeum odmítá názory některých kritiků, že podobnými expozicemi "hloupne" a argumentuje tím, že vystoupení a hudba jsou klíčovou součástí toho, čím tato instituce je a odjakživa byla.
Pokud jde o absolutní rekordmany muzea V&A, drží se na první příčce retrospektiva díla módního návrháře Alexandera McQueena, která v roce 2015 během 21 týdnů přitáhla 480 tisíc návštěvníků. Na druhé příčce je expozice Art Deco z roku 2003 s 359 tisíci návštěvníky a výstava svatebních šatů, na kterou v roce 2014 přišlo 316 tisíc lidí.