Muzeum Kampa
Výstava ukazuje českou avantgardu pohledem italského bohemisty
09.02.2019 08:37
Souvislosti české literatury a umění první poloviny 20. století ukazuje výstava v Muzeu Kampa. Jmenuje se Angelo Maria Ripellino: Praha byla krásnější než Řím a odkazuje ke slavné knize Magická Praha, již italský spisovatel a bohemista Ripellino o Praze v 70. letech napsal. V názvu je také úryvek z básně Jaroslava Seiferta Světlem oděná. Výstava konfrontuje českou poezii a výtvarnou avantgardu první poloviny 20. století.
Návštěvníci na ní najdou obrazy Emila Filly, Bohumila Kubišty, Toyen či Kamila Lhotáka, texty i kresby Karla Teigeho či básnické sbírky Vladimíra Holana, Františka Hrubína, Jaroslava Seiferta nebo Vítězslava Nezvala, některé s věnováním Ripellinovi.
Angelo Maria Ripellino vystudoval slavistiku, byl znalcem polské, ruské a české literatury. V roce 1947 se oženil s českou romanistkou Elisou Hlochovou (Ela Ripellino), která byla jeho spolupracovnicí při překladech české prózy a poezie do italštiny. Překládal Seiferta, Nezvala, Holana a další. Ripellino mnohokrát navštívil Prahu. Protože ostře odsoudil invazi sovětských vojsk v srpnu 1968, nemohl se do milované Prahy už nikdy vrátit. Zemřel v Římě v roce 1978.
Možná i proto napsal jednu z nejoslavnějších knih o tajuplném městě ležícím na Vltavě Praha magická. Esejistickou formou v ní prošel dějinami a topografií Prahy tak, že v každém jejím čtenáři vyvolal okouzlení tímto městem a jeho magií, kterou v ní viděl. Pomocí osobních výpovědí vykresluje přínos tohoto města evropské kultuře v období mezi Bílou horou a okupací v roce 1968.
V dlouhé emotivním eseji se střídají pečlivě utříděná autorova fakta s jeho obdivem pro české setkání magické tradice a ostrého smyslu pro modernitu. Kniha se v Československu stala legendou, o níž mnozí věděli, ale jen málokdo ji mohl číst. Samizdatový překlad vyšel v roce 1978 v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem, oficiálně vyšla až po roce 1989.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.