Tvorba z nálezů
Zemřel světový klasik "chudého umění" Jannis Kounellis
17.02.2017 14:30
Italský umělec řeckého původu Jannis Kounellis, který zemřel ve čtvrtek ve věku 80 let, byl čelným představitelem arte povera - chudého umění. Tento italský umělecký směr používal v tvorbě hlínu, dřevo, popel, ale i neonové trubice, ocel, plast, látky, zeleninu, olovo, a dokonce i živá zvířata. Konceptualista Kounellis, žijící v Římě, na svých instalacích používal například i kouř, uhlí, maso, mletou kávu či nalezené dřevěné objekty. Své objekty a instalace také představil v roce 1993 v letohrádku Belveder v Královské zahradě Pražského hradu.
Kounellis se narodil 23. března 1936 v řeckém Pireu. Za druhé světové války žil v Řecku, kde studoval umění na akademii v Aténách a roce 1956 se přestěhoval do Říma a studoval tamní Akademii krásných umění.
Zprvu vytvářel klasická plátna, na které začal časem tisknout číslice, písmena a slova. V roce 1960 začal používat nalezené objekty, například tabulky s názvy ulic. Na své obrazy umisťoval i živá zvířata, ale také oheň, hlínu, jutu, zlato. Samotná plátna někdy nahradil rámy postelí, futry dveří, okny nebo jednoduše celou galerií.
V roce 1967 začaly být Kounellisovy práce zahrnovány do "chudého umění". Například vystavoval bezejmenné dílo, které se skládalo ze surové vlny, provazů a dřevěné struktury, jen tak opřených o zeď. Jiná jeho kompozice sestávala z fragmentů rozbitých korábů a člunů. Na plátna svých obrazů připevňoval i klece s živými ptáky. A do galerie v Římě jednou přivedl 12 koní. Jindy zase "zdil" stěny z knih.
Jeho práce z 80. let, rovněž sestávající z objektů, představujících neobvyklé materiály, se začaly vystavovat v prestižních evropských galeriích na velkých mezinárodních výstavách. Dnes se nacházejí ve sbírkách moderního umění v Londýně, Madridu, Berlíně, v Chicagu a v dalších městech.
Arte povera - chudé umění vzniklo koncem 60. let dvacátého století v Itálii jako forma předmětného umění. Název si v roce 1967 vymyslel kurátor a kritik Germano Celant pro skupinu umělců, s nimiž spolupracoval. Tito umělci při svých instalacích, asamblážích a performancích užívali prosté, neumělecké materiály. Díla jsou skvěle vrstvena, často extravagantní a sestavena ze smyslově výrazných materiálů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.