Co je Uffo? Když si města Trutnov všimnou v Londýně

Relax
28. 5. 2014 12:11
Libor Kasík.
Libor Kasík.

Včera začal festival nového cirkusu Cirk-Uff, na který lidi do Trutnova láká i časopis The Economist. Za tím vším stojí ředitel festivalu i tamního kulturního centra Libor Kasík, dříve tiskový mluvčí města Kladna či produkční pražského Jazzu na Hradě.

Byla to pecka! Nejprestižnější ekonomický časopis světa The Economist v celosvětové edici své ročenky World 2014, ve které zveřejňuje v jednotlivých zemích nejdůležitější události roku hodné pozornosti, v případě České republiky zmínil trutnovský festival Cirk-Uff.

Cirk-Uff se koná právě tento týden, a přestože to bude teprve čtvrtý ročník, už si ho stačili všimnout i za hranicemi. Jeho historie se přitom kryje s otevřením nového trutnovského společenského centra Uffo (název odkazuje na trutnovského rodáka literáta a politika Uffo Horna). Pro město se projekt za půl miliardy stal nejvýznamnější stavbou v porevoluční historii.

Ještě před oficiálním zahájením činnosti začal zřizovatel, tedy přímo město Trutnov, hledat ředitele, potažmo dramaturga celé koncepce využití nové stavby. Ta totiž díky své multifunkčnosti umožňuje v jednom sále pořádat divadelní představení, koncerty, konference nebo plesy a další využití nabízí přilehlé prostory. Tím, kdo přinesl vítěznou koncepci a také založil tradici festivalu nového cirku s názvem Cirk-Uff, byl Libor Kasík.
Podkrkonošská náplava z Kladna Libor Kasík před pěti lety pracoval na Kladně jako tiskový mluvčí. Zároveň má za sebou minulost člověka od "kumštu" - vystudovaný operní pěvec a také organizátor jazzových dnů na Pražském hradě. "Jsem rodilý Pražák pracující na Kladně, ale když jsem viděl na internetu, co se v Trutnově staví, začal jsem se o to zajímat, protože s manželkou jsme měli v úmyslu odejít někam na sever nebo na jih, kam jsme jezdili na víkendy," vysvětluje ne úplně obvyklý krok odchodu z velkoměsta Libor Kasík. A zároveň dodává, že právě dráha zpěváka, se kterou bylo spojené cestování po světě, pro něj představuje největší průpravu pro roli kulturního šéfa. I když nepopírá důležitost ekonomického vzdělání a manažerských schopností, je přesvědčený, že mnohem větším předpokladem pro dobré vedení jakéhokoli kulturního podniku mají umělci s kulturním vhledem.

Stěžejní akce

Jak se vlastně před třemi lety zrodil dnes tak respektovaný projekt nového cirkusu Cirk-Uff? "Už když jsem před pěti lety přicházel do Trutnova, měl jsem představu, že vytvoříme nějaký divadelní festival, který se bude odehrávat jak v Uffu, tak v ulicích. Když jsme Uffo otevřeli, jedno z prvních představení byla La Putyka. Rosťovi Novákovi (principál La Putyky, pozn. red.) se zdejší prostor líbil jako ideální místo pro nový cirkus a já jsem zase viděl, jak by se taková představení vyjímala v ulicích," popisuje úvahy nad vznikem hlavní akce Libor Kasík.
"Návštěvnost v průběhu let nejde nijak dramaticky nahoru, nicméně stále pozvolna vzrůstá. Letos jsme ale počet placených představení navýšili a třeba La Putyka vystoupí hned třikrát, přitom dosud jsme u nás žádné představení třikrát za sebou nehráli," říká o narůstajícím významu festivalu Kasík.

Nechceme si sem pouštět každého

Cirk-Uff se v průběhu tří let stal vlajkovou lodí centra, k dalším stěžejním aktivitám v rámci divadelních a hudebních aktivit patří např. hudební festival Trutnovský podzim, rodinný program Uffokousky a živou produkci doplňují výstavy v přilehlé galerii. K tomu všemu je třeba ještě přičíst vystoupení v okolí centra. "Chceme také rozvíjet aktivity typu rezidence a koprodukce, kdy k nám přijede profesionální soubor, my mu poskytneme zázemí a on zde něco zajímavého vytvoří," dodává Kasík. Takovým představením bylo v minulosti Spitfire Company & Damúza: One Step Before the Fall s Lenkou Dusilovou, kterému se dostalo velkého mezinárodního uznání.

"Zacílení se liší akce od akce - některé míří na obyvatele Trutnova a okolí, jiné mají přesah do celé republiky nebo i do zahraničí, jako v případě akce Cirk-Uff. I když se primárně zaměřujeme na divadlo, stavba byla s ohledem na velikost města Trutnova (přes 30 tis. obyvatel, pozn. red) prozřetelně koncipována jako multifunkční," vysvětluje Kasík.
"Snažíme se lidem především otevírat nové obzory a obohacovat je, proto občas narážím na nepochopení, nebo dokonce stížnosti ze strany divadelních souborů a umělců, které v minulosti jezdily hrát do Trutnova a dnes jim v Uffu nechceme dát prostor. Máme jasnou představu o dramaturgii celého Uffa, a pokud nám do něj představení nezapadá, tak jej do dramaturgického plánu nezařadíme, ale ani k tomuto účelu nepronajmeme sál. Neděláme přitom ani jeden extrém, tedy ani těžkou intelektuálštinu, ale ani podbízivou zábavu typu po práci legraci," vysvětluje základní princip dramaturgie celého centra Kasík. Smyslem této snahy je, aby prostor získal nezaměnitelnou tvář, tak jako mají třeba vyhlášená divadla.

Autor: Bohuslav BohuněkFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ