Odchod spisovatele
Gore Vidal, jenž označil Klausova slova za totalitní, zemřel
01.08.2012 10:33 Aktualizováno 01.08. 16:49
Ve věku 86 let zemřel spisovatel Gore Vidal, známý nejen svými díly, ale politickými komentáři a pestrým soukromým životem, který z něj dělal jednu z celebrit mezi americkými autory. Zemřel v úterý ve svém hollywoodském bytě na komplikace spojené se zápalem plic.
Vidal napsal na 25 románů a řadu esejí, scénářů i divadelních a televizních her. Celosvětově proslul díly jako Lincoln či The Best Man (Ten nejlepší), ale terčem pozornosti byl i jeho pestrý soukromý život a vyhraněné názory na politiku, společnost a sex, které hájil ve svých břitkých esejích v tradici Marka Twaina a H.L. Menckena. Byl známý také jako ostrý televizní debatér.
Několikrát se neúspěšně pokoušel získat politický mandát a dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny reprezentantů a kalifornského Senátu. Jeho dědeček byl senátorem, nedávný viceprezident Al Gore je jeho vzdáleným bratrancem.
Stejně jako byl vtipný, elegantní a brilantní, tak byl také považován za velikášského egoistu. Jako jeho současníci Norman Mailer a Truman Capote patřil ke generaci spisovatelů, kteří byli skutečnými celebritami a znali je i lidé, kteří nečetli jejich knihy.
Znal množství politiků, umělců a kolegů spisovatelů, se kterými příliš nevycházel a mnohé z nich urazil. Mailera přirovnal k masovému vrahovi Charlesi Mansonovi. Při dvou debatách před televizními kamerami ho Mailer srazil k zemi. Vidal urazil i Capoteho a dílo Ernesta Hemingwaye považoval za vtip. Slavné byly jeho střety s konzervativním komentátorem Williamem Buckleym.
Přátelil se s Jacquelinou Kennedyovou a stal se politickým stoupencem jejího manžela, prezidenta Johna Kennedyho. Brzy se ale s Kennedyovými rozešel, prý kvůli střetu s prezidentovým bratrem Robertem po příliš mnoha skleničkách při jednom večírku v Bílém domě.
Nelítostný byl i k pozdějším prezidentům. Třeba Ronalda Reagana označil za "hrajícího prezidenta" a jeho manželku Nancy za společenskou kariéristku "narozenou se stříbrným žebříkem v ruce".
Jeho politické názory se postupně posunovaly doleva a jeho oblíbeným tématem byla smrt "amerického impéria". "Naše vládnoucí třída je geniální v tom, že většina lidí nikdy nezpochybňuje nespravedlnost systému, kde většina lidí jen dře a platí velké daně, za které nic nedostane zpět," řekl v jednom rozhovoru.
Podle agentury AP Vidal vypadal jako chladný cynik odtažitě předpovídající pád demokracie a zničení životního prostředí, ale také se melancholicky ohlížel za ztraceným světem, kde převládal rozum a psané slovo, a za "dávným americkým přesvědčením, že cokoli je s lidskou společností špatně, lze to lidskou činností napravit".
Bývalý spolupracovník prezidenta Billa Clintona Sidney Blumenthal v rozhlasovém rozhovoru řekl, že "jako nikdo jiný v jeho generaci spisovatelů měl v krvi vysokou politiku a přitom rozuměl tomu, jak to chodí ve Washingtonu".
"Gore Vidal se děsil posmrtného života, protože by to znamenalo, že by se tam musel znovu setkat s Normanem Mailerem. Odpočívej v pokoji," uvedl dnes komik Frank Conniff.
Řada lidí si vybrala ve svých tweetech k uctění Vidalovy památky jeho citáty. "Styl znamená, že víte, kdo jste, co chcete říct, a je vám jedno, kdo si co myslí... Budeš nám scházet, Gore" napsala rockerka Courtney Love.
"Polovina Američanů nikdy nečetla noviny. Polovina nikdy nevolila prezidenta. Doufejme, že to je ta samá polovina," vybral si z Vidalových výroků dokumentarista Michael Moore.
Vidal se v roce 2001 při návštěvě ČR dostal do sporu s nynějším prezidentem Václavem Klausem. Tomu se nelíbila Vidalova účast na Festivalu spisovatelů v Praze a kritizoval Američanovy názory. Vidal poté v České televizi označil Klausova slova za totalitní a trapná.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.