Po těžké nemoci zemřel Milan Paumer, třetí "Mašín"

Relax
22. 7. 2010
Milan Paumer (vpravo) s Josefem Mašínem.
Milan Paumer (vpravo) s Josefem Mašínem.

Milan Paumer se spolu s bratry Mašíny prostřílel z komunistického Československa do západního Berlína. Po těžké nemoci zemřel v Praze. Informaci přinesl server idnes.cz. Informaci o jeho úmrtí potvrdil senátor Jaromír Štětina. Pohřeb bude podle něj asi v Poděbradech, kde Paumer žil.

Účastník protikomunistického odboje se narodil v roce 1931 v Kolíně. Během druhé světové války se seznámil s bratry Mašíny, s nimiž vytvořili odbojovou skupinu. Po příchodu na západ působil v americké armádě, kde byl v rámci služby vyslán do Koreje. Na Floridě později pracoval v továrně na letecké motory, měl i vlastní kavárnu. Od roku 2001 žil znovu v Poděbradech.

"Zemřel statečný člověk. Je velmi smutné, že jeho vlastní vlast ho nedokázala ocenit," uvedl Štětina. Pravicoví senátoři sice navrhli Paumera na Řád bílého lva, prezident Klaus ale dosud ocenění kohokoli ze skupiny Mašínů odmítal. Bývalý premiér Topolánek udělil Paumerovi čestnou plaketu předsedy vlády. Slavnostní akt tehdy vyvolal kritiku ČSSD i KSČM, členy skupiny ale vnímá rozporuplně i česká veřejnost. Ani mezi historiky není na odboj bratří Mašínových a jejich skupiny shodný názor.

Paumer sloužil po útěku v americké armádě.Členové skupiny se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. V roce 1953 překročili hranici s NDR a v řadě incidentů zastřelili několik příslušníků policie. Ctiradovi Mašínovi, Josefu Mašínovi a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni.

Veřejnost a opoziční politikové nejvíce kritizují, že Mašínova skupina zabila při přepadu policejní stanice dva bezvýznamné policisty a také pokladníka. Paumer ale říkal, že neměli jinou možnost než oba příslušníky tehdejší veřejné bezpečnosti "sprovodit ze světa". Pokladníka prý přepadli neozbrojení, a naopak on na ně vytáhl pistoli, kterou ho usmrtili. Dodal, že pokladník byl velitel milice v závodě, odkud pocházel. Komunisté by v té době nikomu jinému zbraň nesvěřili, zdůraznil.

Autor: - red -, ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné