Politici i přátelé se rozloučili s disidentem Šabatou

Relax
23. 6. 2012 19:55
Disident Jaroslav Šabata.
Disident Jaroslav Šabata.

S nedávno zesnulým disidentem Jaroslavem Šabatou se v Městském divadle v Brně rozloučily významné osobnosti i veřejnost. Přišel třeba poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD), který jako první pronesl řeč. Šabata působil jako levicový politik, psycholog a politolog. Později ale přešel do opozice a stal se mluvčím Charty 77. Za svou činnost byl vězněn. Po listopadu 1989 byl ministrem bez portfeje a vstoupil do ČSSD.

"Vzpomínám si, že když jsem se zkraje sedmdesátých let přestěhoval do Brna, o panu Šabatovi se mluvilo jako o někom, na koho si musíme dát pozor, jako o někom nebezpečném. Když jsem ho později poznal, zjistil jsem, že je to člověk nesmírně laskavý," řekl mimo jiné Zaorálek.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek pronesl úvodní řeč v Městském divadle v Brně, kde se 23. června veřejnost i osobnosti politického i kulturního života rozloučily s disidentem, politologem a signatářem charty 77 Jaroslavem Šabatou. Promluvil také německý politik Gert Weisskirchen, novinář Jakub Patočka, evangelický farář Miloš Rejchrt nebo signatář Charty 77 Petr Zeman. Řečníci vyzdvihli Šabatovu osobnost a její význam pro další generace a demokratické hodnoty. O hudební vložku se postaral herec, scenárista a režisér Břetislav Rychlík, který zazpíval několik slok písně Chvála Bohu.

"Myslel jsem si, že dnes půjde o tryznu, ale jde o zhodnocení jednoho šťastného života a za to jsem rád," řekl před zaplněným hledištěm jeden z Šabatových vnuků, Michal Uhl. Další z vnuků, Adam Kubát, zahrál skladbu Paula Simona Still Crazy After All These Years.

Dcera po zesnulém chartistovi, Anna Šabatová, převzala z rukou polského velvyslance Jana Pastwy Komturský kříž s hvězdou Řádu za zásluhy u Polské republiky, kterou Šabatovi Polsko udělilo in memoriam.

Jaroslav Šabata se narodil 2. listopadu 1927 v Dolenicích na Znojemsku. Působil jako levicový politik, psycholog a politolog. V 50. a 60. letech přednášel na katedře psychologie na brněnské univerzitě. Do roku 1969 byl v KSČ, potom se vzdal všech funkcí a začátkem 70. let založil skupinu Komunisté v opozici.

Za protikomunistickou činnost byl dvakrát ve vězení. Šabata podepsal Chartu 77 a stal se jejím mluvčím. Po revoluci působil ve vrcholné politice, stal se představitelem Občanského fóra a poslancem Federálního shromáždění. V letech 1990 až 1992 byl ministrem bez portfeje ve vládě Petra Pitharta, později se stal členem ČSSD.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o ekologické stavebnice BioBUDDi

Relax
17. 4. 2025

Albert Einstein: geniální fyzik, humanista a ikona 20. století

Relax
16. 4. 2025
V Safari Parku Dvůr Králové se poprvé v historii vylíhlo mládě volavky obrovské. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen mládě ve Francii.

V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská, odchovy v zajetí jsou vzácné

Relax
9. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ