Prohrál boj s Alzheimerem
Zemřel autor oblíbené fantasy literatury Terry Pratchett
12.03.2015 16:40
Zemřel slavný anglický autor fantasy literatury Terry Pratchett. V 66 letech prohrál boj s Alzheimerovou nemocí. K nejslavnějším dílům Pratchetta patří knihy ze série Úžasná Zeměplocha, která zahrnuje čtyřicítku knih, řadu povídek a dalších publikací. V 90. letech byl Pratchett nejprodávanějším britským autorem. V celém světě prodal na 85 milionů knih ve 37 jazycích, včetně češtiny.
V prosinci 2007 veřejně oznámil, že trpí Alzheimerovou nemocí. Pokračoval ale ve psaní a svou poslední knihu dokončil minulé léto. Pro televizi BBC mezitím točil pořad o svém boji s tímto neurodegenerativním postižením mozku, které vede k postupné demenci.
"Svět ztratil jeden z nejchytřejších a nebystřejších mozků," uvedl Larry Finlay z nakladatelství Transworld Publishers. Pratchett podle něj zemřel doma obklopen rodinou. "Jak vědí všichni, co ho četli, byla Zeměplocha jeho způsobem satiry světa - a dělal to brilantně, s velkou dovedností, s ohromným humorem a neustálou invencí," dodal Finlay. Pratchett podle něj čelil své chorobě statečně a právě psaní jej v posledních letech udržovalo při životě.
V roce 2011 navštívil Pratchett Prahu, aby zhlédl derniéru představení Maškaráda, kterou Divadlo v Dlouhé nastudovalo podle jedné z jeho knih.
První román z plochého světa podpíraného čtyřmi slony a plujícího vesmírem na hřbetě obrovské želvy vydal Pratchett už v roce 1983. O deset let později vyšla Barva kouzel poprvé i v České republice. Příběh uvedl na svět zbabělého a cynického mága Mrakoplaše, který se později objevil v řadě dalších knih.
K nejznámějším příběhům ze Zeměplochy patří kromě těch s Mrakoplašem knihy s Městskou hlídkou a čarodějkami. Postavy jako velitel Samuel Elánius, strážník Karotka, Noby Nóblhóch, Smrť, bábi Zlopočasná nebo stařenka Oggová se zařadily po bok nejznámějších hrdinů fantasy literatury.
Pratchettův humor si často utahuje z archetypů a klišé fantastické literatury, pro inspiraci však neváhá sáhnout ani ke klasickým románům či divadlu a nepohrdne ani skutečným světem a jeho vynálezy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.