Odchod ze scény
Zemřel král sci-fi Ray Bradbury, jenž neuměl ani vyměnit žárovku
06.06.2012 16:53 Aktualizováno 06.06. 18:06
Ve věku 91 let zemřel jeden z nejslavnějších autorů vědecko-fantastické literatury, americký spisovatel Ray Bradbury, který se zasloužil o to, že se sci-fi stala uznávaným literárním žánrem. Spisovatelův vydavatel potvrdil, že zemřel v úterý večer v Los Angeles.
"Ray Bradbury zemřel pokojně v úterý večer... po dlouhé nemoci," uvedl mluvčí nakladatelství HarperCollins.
Bradbury se proslavil především sbírkou povídek Marťanská kronika a novelou 451 stupňů Fahrenheita. Obě knihy do jisté míry přenášejí problémy světa studené války a rizika totality buď na Mars, nebo do dystopického světa na Zemi, kde požárníci nehasí požáry, ale pálí zakázané knihy.
Bradbury byl mimořádně plodný autor. Jeho dílo zahrnovalo i romány Tudy přijde něco zlého nebo životopisné Pampeliškové víno. V českém překladu vyšla řada jeho povídek ve sbírkách Ilustrovaná žena, Kaleidoskop či Slunce a stín. Napsal i scénář k filmu Bílá velryba z roku 1956 režiséra Johna Hustona.
Jeho oblibě u nás přispěly překlady Jarmily Emmerové, která převedla do češtiny většinu jeho nejslavnějších děl.
Podle knihy 451 stupňů Fahrenheita, jejíž titul odkazuje na teplotu, při níž začíná hořet papír, natočil v 60. letech známý film francouzský režisér François Truffaut. Tento román napsal Bradbury na psacím stroji, který si půjčoval za deset centů na půl hodiny na univerzitě v Los Angeles, protože se bál, že ho doma budou rušit děti.
Byl mistrem science-fiction, jehož lyrické obrazy budoucnosti odrážely optimismus i úzkosti jeho poválečné Ameriky, napsal list The New York Times.
"Ray Bradbury byl nespoutaně imaginativním spisovatelem, který napsal jedny z nejpopulárnějších sci-fi knih všech dob... a přetvořil žánr létajících talířů a zelených mužíčků v nástroj zkoumající dětskou úzkost, kolonialismus či oslabování samostatného myšlení," uvedl The Washington Post.
Podle mnoha názorů byl Bradbury nejvíc odpovědný za to, že se moderní sci-fi stala součástí hlavního literárního proudu, napsaly The Los Angeles Times, které vyzdvihovaly především jeho styl, "schopnost psát lyricky a přesvědčivě o vysněných světech, které byly přitom zakotveny v realitě s citem pro vizuální jasnost".
List také připomíná, že se často snažil odmítnout nálepku sci-fi - ne proto, že by ho odpuzovala, ale protože se mu zdála nepřesná. "Science-fiction se může stát. Napsal jsem jen jednu sci-fi knihu, 451 stupňů Fahrenheita. Ta je založena na reálných faktech a na mé nenávisti k lidem, kteří ničí knihy. Ale všechna ostatní moje díla jsou fantazie, protože se stát nemohla," opakoval Bradbury v rozhovorech.
Narodil se v roce 1920 ve státě Illinois, ale počátkem 30. let se jeho rodina přestěhovala do Los Angeles. Již v sedmi letech objevil dílo předchůdce horroru, sci-fi a detektivky Edgara Allana Poea a později k nim připojil další favority, Julesa Vernea a H. G. Wellse.
Láska k literatuře mu vydržela až do konce. "Když víte, jak číst, máte úplné vzdělání o životě a pak víte, jak v demokracii volit," řekl v jednom rozhovoru před čtyřmi lety. "Ale když nevíte, jak číst, nevíte, jak se rozhodovat. To je na naší zemi skvělé - jsme demokracií čtenářů a měli bychom to tak uchovat."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.