Zemřel zakladatel první protialkoholní stanice na světě
26.11.2007 12:19 Aktualizováno 26.11. 12:42
Psychiatr, "alkoholog", zakladatel první protialkoholní stanice na světě docent Jaroslav Skála zemřel ve věku 91 let v noci z neděle na pondělí v Praze. ČTK to řekla jeho vnučka Andrea Skálová. Zemřel doma, přirozenou smrtí, netrpěl žádnou vážnou chorobou, uvedla.
Skála, původní profesí psychiatr, se zaměřil na léčení lidí závislých na alkoholu. Jeho vnučka přiznala, že jeho životní zaměření ovlivnilo i její volbu, vystudovala rovněž medicínu a zaměřila se na psychiatrii. "Vídali jsme se hlavně o svátcích a narozeninách, Vánocích, jinak dědeček byl pořád někde na kongresech," připomněla činorodost svého předka.
Význam Skály pro obor dokládá i vznik Ceny Jaroslava Skály, která se uděluje za autorské práce na téma prevence a léčba závislostí.
PŘEČTĚTE SI POSLEDNÍ ROZHOVOR S JAROSLAVEM SKÁLOU
První záchytná stanice na světě vznikla v roce 1951 v Praze v nemocnici U Apolináře díky "alkohologovi", jak se sám Skála nazýval. Nyní je v hlavním městě jediná záchytka v nemocnici na Bulovce.
Léčbu alkoholismu v Česku zajišťují psychiatrické léčebny a protialkoholní oddělení nemocnic. Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že alkoholismus je druhou nejčastější příčinou hospitalizace v psychiatrických léčebnách, ročně je v nich hospitalizováno asi 12 000 alkoholiků.
Podle odborných odhadů je v Česku přinejmenším 300 000 alkoholiků. Alkohol pije denně asi šest procent dospělých, dalších téměř 16 procent si ho dopřává několikrát týdně. Češi se tak řadí k největším pijákům v Evropě.
JAROSLAV SKÁLA |
* Stál téměř pětatřicet let v čele protialkoholní léčebny v pražské Apolinářské ulici a do historie se zapsal i založením první záchytné stanice na světě.
|
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.