Podnikatel Radim Pařízek vedle rádií a televizí provozuje multiplexy pro zemské televizní vysílání. Změny, kterými projdou ČR a ostatní evropské země v souvislosti s další vlnou televizní digitalizace, mohou ohrozit i jeho podnikání.
* Co jako provozovatel multiplexu pro zemské digitální vysílání teď nejvíce řešíte v souvislosti s chystaným přechodem na nový vysílací standard DVB-T2?
V tuto chvíli řešíme dvě zásadní věci. První, že terestrika jako taková je tím, co se má dít, ohrožena. A za druhé je ohroženo konkurenční prostředí v terestice. To jsou pro nás dvě nejdůležitější témata. Evropská unie rozhodla, že pásmo 700 MHz přejde na mobilní operátory pro rozvoj nových služeb, jako je LTE, což jim přinese další lukrativní byznys. Měla by ale také najít způsob, jak se zaplatí to, že se bude muset kvůli odebraným kmitočtům proměnit celá zemská vysílací platforma.
* V legislativě by měly být tedy zahrnuty i nějaké kompenzace pro televizní vysílání?
Myslím si, že tam logicky musí být. Celý ten přechod musí někdo zaplatit, nikdo by na tom neměl tratit, ani diváci. Počítá se s přirozenou obměnou televizorů v řádu pěti až šesti let, ale stejně si budou muset kupovat set-top boxy pro příjem nového signálu. Podle mne by bylo sympatické, kdyby to alespoň částečně divákům někdo dotoval. Operátorům musí také někdo zaplatit, že ten celý přechod provedou, je to technicky náročné a drahé.
* Televizní vysílání je možné přijímat také přes satelit, kabel či internet, kterých se změna nedotkne.
Někdo by útlum zemského vysílání přivítal, ale jelikož čeští diváci preferují volně šířené televizní vysílání - přijímá ho tu přes 60 % domácností a ten počet roste -, tak si myslím, že by to nebylo dobře.
* V červnu půjde do vlády Strategie rozvoje televizního vysílání, kde je popsané, jak by to celé mělo proběhnout. Tím by se situace mohla vyřešit?
Ano. Možnost, jak z toho vyjít, je tato strategie. Její schválení je první krok. Projít by to ale mělo rychle, protože času je málo. EU chce uvolnit pásma do roku 2020. Pořád tam jsou jen základní obrysy, ale bez tohoto kroku není možné udělat další.
* Podle zmíněné Strategie by měly nejprve začít vysílat přechodové vysílací sítě souběžně se současnými multiplexy. Původně měly být jen dvě, což vám nevyhovovalo?
Ano, jeden z těch multiplexů bude vyhrazen pro vysílání České televize jako médium veřejné služby. V tom druhém by tím pádem byly všechny ostatní televize a ten by zůstal Českým Radiokomunikacím. Z přechodných multiplexů už vzniknou vysílací sítě v DVB-T2 a kdo by potom šel do multiplexu k nám. Nakonec se nám, jak věřím, podařilo všechny přesvědčit, že musí být i třetí přechodový multiplex. Jinak by mohlo dojít k zániku konkurenčního prostředí.
* Hrozí ještě další rizika pro vaše podnikání v souvislosti s přechodem na DVB-T2?
Ohrožení vidím ještě v další věci. Náš multiplex 4 vznikl v roce 2012 se značným zpožděním oproti ostatním sítím s licencí do roku 2022. Vzhledem k vysokým investicím do výstavby pro nás zisk z podnikání plyne až v posledních třech letech, tzn. od konce roku 2019 do roku 2022. Nyní téměř nevyděláváme. V roce 2020 ale budeme muset multiplex vypnout, tedy o dva a půl roku dříve. Podle strategie se nám licence pak prodlouží do roku 2030. Kde je ale zaručeno, že u nás všechny televize zůstanou a budeme jich mít tolik, abychom vydělali za 10 let stejně, jako bychom vydělali za posledních 2‚5 let, pokud by se nic nezměnilo.
* Není řešením zdražit vaše služby?
Máme už nasmlouvané dlouhodobé kontrakty s televizemi. Naše podnikání je založeno na tom, že jsme alternativní, nízkorozpočtový operátor.
* Takže se smíříte se ztrátou?
Nemůžeme počítat se ztrátou. Teď jsme u podstaty věci, jestliže stát udělá vynucený zásah, nemůže měnit podobu a poměry na trhu. Nechceme zbohatnout, ani celý proces zmařit, ale nechceme na tom ani tratit.
* Jak způsobem by se to mohlo vyřešit?
Nechci předjímat, ale vidím jedno řešení. ČRa mají už jednu věc v budoucím uspořádání jistou. Provozují multiplex 1 pro Českou televizi a její přechodový multiplex posléze v DVB-T2 zůstane. My od roku 2013 provozujeme Regionální síť 7, kde má také část datového toku pronajatou Česká televize. Řešením by tedy bylo, že bychom spolupracovali nadále s Českou televizí a provozovali multiplex, který by bylo možné i regionalizovat. Měli bychom alespoň základní jistotu, že se nedostaneme do minusu.
***
RADIM PAŘÍZEK
Ovládá společnost Digital Broadcasting, která provozuje celoplošný televizní multiplex 4, a prostřednictvím Progress Digital provozuje Regionální síť 7, kterou má z větší části pronajatou Česká televize. Je také většinovým vlastníkem skupiny Pohoda, kam patří televizní stanice Relax, Rebel a rozhlasové stanice Rádio Čas, Rádio Čas Rock a připravuje projekt Rádio Dálnice. Je bubeníkem kapely Citron.