Téměř 60 % zaměstnanců by souhlasilo se zveřejněním všech platů ve firmě, kde pracují. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark na téma svobodných firem. Management této výzkumné agentury také sám razí tuto transparentní cestu řízení lidí.
Svobodné firmy vytvářejí prostředí, které lidem umožní, aby se sami motivovali. Jejich hlavními znaky jsou decentralizace a transparentnost v rozhodování o zásadních věcech, dialog se zaměstnanci a také zodpovědnost každého pracovníka. Mezi firmami, které se o tento princip snaží, je např. Google, IKEA, Heureka, Etnetera. Jedním z bodů, které se ve svobodné firmě uplatňují, je mimo jiné i zveřejnění platů všech zaměstnanců (buď v rámci oddělení, nebo v celé firmě). Právě tohoto tématu se týkal jeden z posledních průzkumů agentury STEM/MARK, která se sama snaží jít touto "svobodnou cestou".
Jak ukazují výsledky výzkumu, ve svobodné firmě by chtěly pracovat 2/3 zaměstnanců, více jsou tomu otevření vysokoškolsky vzdělaní a státní zaměstnanci. Platy ostatních kolegů ve firmě nebo v oddělení zajímají celkem 3/5 zaměstnanců. Podobný je i podíl těch, kteří by se zveřejněním platů souhlasili.
Pro zveřejnění platů hovoří zejména to, že by mohlo přispět ke spravedlivějšímu hodnocení a odměňování. Zajímavé je také porovnání sebe s ostatními a transparentnost odměňování (to deklarují častěji vysokoškoláci a lidé s osobním příjmem nad 20 tisíc Kč). Dalšími důvody pro, které zaměstnanci zmínili, byla zvědavost, ale i snaha zlepšit svou práci, být lépe motivován.
Pro polovinu zaměstnanců, kteří nesouhlasí se zveřejněním platů ve firmě, je důvodem hlavně to, že se obávají vyvolání napětí, sporů a závisti. Třetina odmítajících zveřejnění se domnívá, že výše platu je čistě soukromá věc a nikomu do toho nic není.
Výzkum probíhal na reprezentativním vzorku online populace ve věku 15-59 let. Na toto téma byli dotazováni pouze zaměstnanci, vzorek respondentů byl N=283. Internetové šetření proběhlo na Českém národním panelu (ČNP) v červnu 2014.