Rakovina slinivky, kterou trpěl zesnulý spoluzakladatel americké firmy Apple Stev Jobs, neměla podle odborníků na léčbu rakoviny výjimečný vývoj. Jak připomíná list The Wall Street Journal, nemoc trápila Jobse nejméně posledních sedm let a musel kvůli ní absolvovat transplantaci jater.
Jobs trpěl zvláštním druhem neuroendokrinní rakoviny slinivky; jde o druh, který se podílí na rakovině slinivky asi z pěti procent a výrazně se liší od běžnějšího typu nemoci. Neuroendokrinní tumory rostou pomaleji a pacienti se mohou cítit relativně dobře, někdy i několik let, uvádějí odborníci.
"Není neobvyklé, že pacienti po zjištění diagnózy žijí šest až osm let," uvedla Margaret Temperová, specialistka na rakovinu slinivky z Californské univerzity v San Francisku, která se podílela na Jobsově léčbě.Společnost Apple nekomentovala příčiny Jobsova úmrtí, přesný důvod tak zůstává nejasný. Jobs i firma Apple po celou dobu informovali o jeho zdravotním stavu jen minimálně. Pouze hrstka lidí kromě lékařů a přátel věděla o detailech jeho léčby. Boj s nemocí Jobse vedl k rozhodnutí opustit post šéfa společnosti koncem srpna.
Jobsovi nepomohla ani transplantace jater
Tumor byl Jobsovi odstraněn v roce 2004, tehdy šéf Applu hovořil o operaci jako o úspěchu. Po ní Jobs až do ledna 2009 o svém stavu neinformoval. Když se pak objevil na důležitém veletrhu, vzbudil obavy významný úbytek Jobsovy váhy. Nejdříve označil hubnutí za důsledek hormonální nerovnováhy, později oznámil, že důvody jsou komplexnější.
V roce 2009 absolvoval transplantaci jater. Jak připomíná The Wall Street Journal, podle expertů tento postup není zcela obvyklý. Jedním z rizik je, že léky potlačující imunitní reakci na transplantát oslabují imunitní systém a rakovina se může vyvíjet rychleji; někteří lékaři však tyto úvahy považují jen za spekulace.
Asi u 40 tisíc Američanů ročně je zjištěna rakovina slinivky, pro většinu znamená rychlý rozsudek smrti: asi 80 procent zemře rok po zjištění nemoci, uvádí National Cancer Institute.
VYJÁDŘIT SOUSTRAST MŮŽETE TAKÉ ZDE: