Nahradí tzv. umělá inteligence (AI) práci marketingových oddělení? Na to se pokoušeli odpovědět odborníci na říjnovém setkání Marketing Monday.
Umělé inteligenci, tedy strojovému učení a zpracování dat, je nutno přiznat, že umí zpracovávat ohromné množství dat v krátkém čase. Na druhou stranu jí chybí kreativita, což její možnosti limituje. "Umělá inteligence nenapíše dobrý článek," míní Tomáš Šalamon, ředitel společnosti Incomaker, která se inteligentní automatizací marketingu zabývá.
Využít se podle něj dá hlavně v plánování reklamní kampaně. "Nevidím důvod, proč nastavení PPC kampaně musí dělat lidská bytost. Je to typicky algoritmizovatelná úloha a je to jedna z prvních pozic, které budou umělou inteligencí nahrazeny," tvrdí Šalamon, který se zároveň domnívá, že dobré využití najde například i v personalizaci obsahu a inteligentním nacenění produktů.
Jako příklad uvádí prodej serverů pro hru Minecraft, kde AI pomohla vytvořit profil zákazníka a nabídnout mu cenu pomocí principu jednoduché holandské aukce, tedy dosažení nejvyšší možné ceny, kterou je ochoten zaplatit. AI v tomto případě zjistila původ zákazníka (v jiných částech světa je třeba nasadit jinou cenu), i s kým komunikuje, aby se u nich ceny příliš nelišily. "Tímto způsobem se nám podařilo zvýšit tržby o 22 %," dodává Šalamon.
Na skutečnou inteligenci si počkáme
Umělou inteligenci využívá u nás i Seznam.cz. Podle šéfa výzkumu Seznamu Vladimíra Kadlece je zapojena v každém produktu společnosti, ať už jde o vyhledávání, mapy, zprávy nebo třeba autobazar. Na druhou stranu říká, že hranice mezi tím, co je umělá inteligence a co strojové zpracování dat, je nejasná. Spíš se přiklání k tomu, že se termín umělá inteligence používá hlavně proto, že dobře zní. "Svět je velmi dalek toho, než se o inteligenci strojů bude dát mluvit," myslí si.
Pokud jde o zavádění AI ve firmách, musí se počítat s tím, že samotné inteligentní zpracování dat je jen desetina práce. Firmy na to podle analytičky z agentury Amoeba Lucie Šperkové většinou nejsou připravené. "AI je skvělá věc, ale je potřeba mít dobrou infrastrukturu pro sběr, ukládání a čištění dat, jinak to nebude fungovat. Samotný machine learning (strojové učení) je marginální záležitost z pohledu udělané práce."
Zavádění umělé inteligence pro zpracování dat je na české scéně každopádně na vzestupu. Ve firmách tak budou čím dál větší roli hrát data, ale lidská kreativita a proaktivní přístup jsou (zatím) nenahraditelné.