V USA postupně přibývá států, které zákonem zakazují esemeskování během řízení. Průzkumy ale ukazují, že i kdyby bylo psaní zpráv zakázáno ve všech 50 státech, hlavně mladí lidé by to stejně ignorovali. I přesto, že psaní esemesky za volantem třiadvacetkrát zvyšuje riziko nehody.
Počet odeslaných textových zpráv se podle agentury Reuters za poslední tři roky v Americe zdesetinásobil. Za rok 2009 jich Američané naposílali 1 000 000 000 000 (tedy jeden „trilion“ podle americké soustavy). Ze všech stran sílí hlasy, aby se posílání zpráv zpoza volantu zakázalo na federální úrovni.
Psaní zpráv není vidět
Takový zákon prosazuje třeba senátor Chuck Schumer. Během své řeči v Senátu se odvolával na studii, podle níž se esemeskováním za jízdy až 23 krát zvyšuje riziko havárie. Nejčastěji esemeskují mladí lidé.
Podle ankety agentury Reuters si dotazovaní dospívající řidiči nebezpečí uvědomují, ale od psaní SMS zpráv je to neodradí. Krátí si tím samotu v autě a dlouhou cestu.
Skeptičtí k zákonu jsou však i policisté. Podle nich se totiž téměř nedá prokázat, že řidič zprávu na mobilu vyťukává. „Co se týče esemeskování, je opravdu těžší přistihnout řidiče při činu, na rozdíl od telefonování, kdy má mobil u ucha a je možné ho i vyfotit,“ cituje agentura Reuters mluvčího policie v Kalifornii, kde zákaz psaní esemesek platí. „Od půlky roku 2008 jsme vydali 163 tisíc pokut za telefonování během jízdy, ale jen 1400 pokut za psaní zpráv,“ dodává mluvčí Fran Clader.
Esemeskování zabíjí
V České republice podle statistik roste počet řidičů trestaných za telefonování nebo esemeskovaní při jízdě. Zatímco v loňském třetím čtvrtletí za to "získalo" po třech trestných bodech 5800 řidičů, letos ve stejném období jich je už přes 10 400.
Bez mobilu za volantem se často neobejdou ani řidiči v jiných zemích: podle výzkumu společnosti Nuance Communication na tisícovce řidičů z Německa, Japonska a USA za jízdy přijímá esemesky pětina šoférů. A celých 16 procent dokonce esemesky píše. Zatímco „pouhé“ telefonování podle odborníků pozornost řidičů tlumí, esemeskování ji přímo zabíjí.
Foto: Profimedia